• چهارشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-4484-5
  • خبرنگار : 1132
  • منبع خبر : ----

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی کشور:

تحریم‌های داخلی و جزیره ای مدیریت کردن کشور، صنعت پتروشمی را با مشکل مواجه کرده است

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی کشور با بیان این‌که برخی افراد بدون کارشناسی اظهار نظر کرده و افراد را محکوم می کنند، گفت: ما هیچ گونه ترسی از تحریم ها نداشته و بر این باور هستیم که صنعت پتروشیمی با وجود تحریم‌ها به توسعه خود ادامه می‌دهد، ولی برخی تحریم‌های داخلی و جزیره ای مدیریت کردن کشور، صنعت پتروشمی را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، احمد مهدوی در سی‌امین اجلاس مدیران عامل پتروشیمی در تبریز، اظهار کرد: اصلی ترین محور های این اجلاس تامین خوراک و نرخ آن و ارائه راهکارهایی برای عبور از جنگ اقتصادی است. 
  
وی با اشاره به این‌که 800 میلیارد مترمکعب گاز در کشور تولید می شود، عنوان کرد: تنها هشت درصد گاز کشور در صنعت پتروشیمی استفاده می شود . 
  
مهدوی خاطرنشان کرد: به علت کمبود خوراک 10 میلیون تنی، واحد های پتروشیمی در دولت فعلی، 18 میلیارد دلار صادرات از دست دادیم. 
   
وی افزود: در دهه 80 واحد های پتروشیمی بهترین روزهای خود را تجربه کردند؛ چرا که در این دهه 23 درصد یارانه به ظرفیت پتروشیمی اضافه شده بود که اکنون به سه درصد رسیده است. 
  
دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی کشور با بیان این‌که اصل 44 قانون اساسی به درستی اجرا نشده و برخی افراد سنگ زیر پای فعالیت صنعت پتروشمی می اندازند، گفت: ریسک بالای سرمایه گذاری، قیمت غیر منطقی خوراک، عرضه قیمت خوراک بین مجتمع ها در بورس و ضمانت های سنگین برای استفاده از منابع فاینانس، از جمله مشکلاتی بوده که صنعت پتروشمی با آن ها درگیر است. 
  
وی با اشاره به این‌که 26 درصد صادرات غیرنفتی کشور دست پتروشیمی است، خاطرنشان کرد: خوراک پتروشیمی ما گران تر از سایر کشور هاست که این موضوع نیز باعث شده واحد های پتروشمی با چالش هایی مواجه شوند. 
  
مهدوی خاطرنشان کرد: طی سه ماهه سال گذشته، درخواست بورس کالا حدود یک میلیون تن بود؛ ولی در سال جاری به بیش از دو میلیون تن رسیده که رانت خواری باعث این موضوع شده است. 

وی یادآور شد: صنعت پتروشمی نیازمند سرمایه گذاری 85 میلیارد دلاری است. 
  
  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: