• چهارشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 974-2290-5
  • خبرنگار : 1164
  • منبع خبر : ----

تألیف اولین دایره المعارف ردیف‌های آوازی ایران توسط استاد اهری

اولین دایره المعارف فرهنگ نامه آواز ایرانی با نام "نهفت "توسط یک استاد موسیقی ارسبارانی آماده چاپ شد. 

میر عبداله وطن دوست از اساتید با سابقه موسیقی سنتی و ایرانی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی اعلام کرد: دایره المعارف فرهنگ نامه آواز ایرانی اولین دایره المعارف جامع و فاخر در حوزه موسیقی و آواز ایرانی است که به جهت محتوای بدیع و اختصاصی در نوع خود بی نظیر است. 

وی گفت: این کتاب در 1500 صفحه در قالب 13 فصل شامل 7 دستگاه، 5 آواز و کرد بیات به زیور طبع آراسته شده است. 

این استاد موسیقی ایرانی گفت: این دایره المعارف تنها مرجعی مستند و مطمئن برای بهره مندی هنرمندان بوده که برای غنای آن از ۲۵۰ کتاب و مطالب و نظرات بیش از 40 استاد مبرز در سطح ملی و بین المللی استفاده شده است. 

وطن دوست افزود: در قسمتی دیگر این کتاب بیش از200 تصویر اختصاصی ناب از هنرمندان موسیقی ایران برای اولین بار منتشر می شود و در قسمت پیوست نیز مکاتب آوازی ایران شامل اصفهان، تهران، تبریز و مکتب تعزیه از زمان قاجار تا الان توسط اساتید تشریح شده است. 

وی یادآور شد: این اثر علاوه بر  مجموعه 1500 صفحه ای، سه دی وی دی شامل بیش از 13 هزار شعر منتخب با اسامی گوشه، دستگاه، مایه ها و 6234 فایل صوتی از خوانندگان آواز ایرانی در دسترس قرار می دهد. 

 وطندوست به برخی مزایای این دایره المعارف نیز اشاره کرد و افزود: در این کتاب می توان در کمترین زمان ممکن اشعار ،دستگاه ها، گوشه،تصنیف دسترسی پیدا کرد و از دیگر محاسن آن اینکه، اکثر خوانندگان آواز را در کنار هم آورده و تشخیص آثارآنها را آسانتر کرده است و می توان آثار موسیقی دو قرن گذشته را با هم مقایسه کرد و به تجزیه تحلیل آنها پرداخت . 
  
گفتنی است؛ سید عبداله وطن دوست متولد 1347 از اهر دارای نشان درجه 2 موسیقی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که از محضر اساتیدی چون، محمدرضا شجریان، محمدرضا لطفی، کمال پور، کسایی و سایر اساتید کشور تلمذ کرده است و اولین کتاب وی در خصوص موسیقی با نام نهفت ( خود آموز رديف آوازی) در 29شهریور ماه 1390در 520 صفحه در قطع کتاب وزیری منتشر شد و کتاب جدید و جامع تر وی نیز با نام دایره المعارف ردیف آوازی ایران مجموعه کامل و بدیع در حوزه موسیقی است که برای اولین بار منتشر می شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: