• سه شنبه ۱۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-2086-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور مطرح کرد

حمایت صندوق «حمایت از پژوهشگران و فناوران» از 230 مرکز علمی

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با بیان اینکه به استناد پایگاه داده  WOS صندوق با حمایت 28 درصدی از مقالات ایرانی، بالاترین حامی پژوهش در کشور است، گفت: بیش از 230 مرکز علمی تا پایان سال گذشته تحت پوشش حمایتی این صندوق قرار گرفته‌اند و همچنین بانک اطلاعاتی پژوهشگران داخلی و خارجی این صندوق به بیش از 34 هزار نفر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، نصرت الله ضرغام در نشست هم اندیشی با شرکت اعضای هیات علمی و پژوهشگران دانشگاه‌های تبریز و علوم پزشکی تبریز، ضمن تشریح اهداف سفر به مراکز علمی و دانشگاهی در استان‌ها، اظهار کرد: ماموریت ما در این سفرها معرفی صندوق، نحوه حمایت از پژوهشگران و فناوران و چشم انداز آن است که در این ارتباط از 147 مرکز علمی و دانشگاهی استان‌ها بازدید بعمل آمده است.

وی با اشاره به اهداف تاسیس این صندوق در کشور افزود: این مجموعه، فعالیت خود را در سال 82 به منظور شکوفایی امور تحقیقاتی در راستای تولید علم، فناوری، تجاری‌سازی و بهره مند شدن مردم از نتایج آن‌ها از طریق کمک‌ها و خدمات حمایتی، مادی و معنوی به پژوهشگران و فناوران کشور آغاز کرده است.

وی کمک به تقویت و توسعه زیرساخت های علم، فناوری و نوآوری در کشور، حمایت از تحقیقات تحول آفرین و کمک به پژوهشگران، فناوران و نوآوران را از جمله محور کاری این صندوق بیان کرد و یادآور شد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در افق 1404 نهادی است تعالی محور و پیشرو در کمک به تحقق پیشتازی ایران اسلامی در تولید علم و فناوری است.

ضرغام با اعلام اینکه صندوق دارای 15 کارگروه پژوهشی در حوزه‌هایی همچون فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم پایه، علوم پزشکی، هنر و معماری، علوم انسانی و اجتماعی، علوم اسلامی، هوافضا، ثبت اختراعات بین المللی و ... است، تصریح کرد: تولید علم، دانش فنی، ثبت اختراع، ساخت نمونه محصول، تولید نرم افزار، کشف گونه‌های جدید جانوری و گیاهی، تالیف کتب و چاپ مقالات و ... از جمله خروجی پروژه‌های این صندوق است.

به گفته وی حمایت متوازن از تحقیقات و کمک به تولید دانش و فناوری‌های راهبردی در جهت تحقق جهان پایدار با اتکاء به مبانی معرفتی و سرمایه‌های علمی کشور از دیگر ماموریت‌های این صندوق است.

70 درصد تولیدات علمی کشور بر عهده 13 دانشگاه سطح یک است

رییس دانشگاه تبریز نیز در این آیین ضمن ارایه گزارشی از توانمندی‌های مراکز علمی و دانشگاهی استان و در راس آن‌ها دانشگاه تبریز گفت: دانشگاه تبریز در رنکینگ بین المللی دانشگاه جزو دانشگاه‌های یک درصد تاثیر گذار جهان است و در عرصه داخلی نیز این دانشگاه در جایگاه سطح یک و به عنوان یکی از دانشگاه‌های جامع برتر کشور مطرح است.

محمد رضا پورمحمدی در ادامه حرکت در مرزهای دانش، توسعه همکاری های بین المللی، توسعه علم و فناوری، شرک های دانش بنیان و توجه به اخلاق حرفه ای را از جمله ماموریت های این دانشگاه بیان کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک 70 درصد تولیدات علمی کشور بر عهده 13 دانشگاه سطح یک است، خاطرنشان کرد: دانشگاه های تاثیرگذار و سطح یک کشور بایستی در راستای مرزهای دانش و تولید علم و فناوری و کارآفرین پیش بروند اما باید بیش از اینها از این دانشگاه ها حمایت های لازم صورت گیرد.

همین گزارش حاکی است: در این آیین همچنین اساتید و محققان حاضر در جلسه، نظرات و پرسش های خود را با رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در میان گذاشتند و در ادامه دکتر ضرغام به سئوالات آنها پاسخ گفت.

لازم به ذکر است، پس از این نشست، تفاهم نامه  همکاری بین دانشگاه تبریز و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور به امضای دکتر محمد رضا پورمحمدی، رییس دانشگاه تبریز و دکتر نصرت الله ضرغام، رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور رسید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: