• شنبه ۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-789-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

هریس، مجموعه ای از زیبایی‌ها

شهرستان هریس یکی از شهرهای شرقی آذربایجان شرقی، در 68 کیلومتری کلانشهر تبریز واقع شده است که با طی مسافتی یک ساعتی می‌توان از تبریز به هریس رسید. در این شهرستان آثار باستانی متعلق به ماقبل میلاد، دوران ساسانیان و هخامنشیان وجود دارد، تپه های باستانی با قدمت زیادی از جمله «دوزده باغیر» در نزدیکی روستای زرنق با قدمت شش هزار و 500 سال در این شهرستان مستقر است. طبیعت بکر و دیدنی و کوه پایه‌های شهرستان جلوه ای خاصی به این شهرستان بخشیده است، قلعه های بزرگ از جمله حوض قلعه سی نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهرستان محسوب می‌شود، این شهرستان دارای دو بخش خواجه و مرکزی بوده و شامل پنج شهر و 100 روستا بوده است. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، بعد از این‌که کوه های رنگی آلاداغ لار را پشت سر می گذاری وارد منطقه ای با آب و هوای متفاوت و دلپذیر می‌شوی، دیگر خبری از آب و هوای داغ و کلافه کننده تابستانی تبریز نیست، رفته رفته نسیمی خنک و مطبوع هر مسافری را سرحال می آورد، با گذر از جاده ی میانی بین دشت‌های وسیع زرد و سبز رنگ حس می‌کنی وسط تابلو زیبای نقاشی راه می‌روی، تا چشم کار می‌کند خوشه‌های گندم  طلایی در آغوش مادرانه زمین پهن شده اند، اینجا خسته نمی‌شوی چرا که هر لحظه محو تماشای بلندی های سرسبز، دشت های طلایی و کوه پایه های سنگی و با عظمت می‌شوی. 
  
این زیبایی‌ها متعلق به شهرستان هریس است، روز جمعه تور یک روزه ی خبری خبرنگاران برای بازدید از جاذبه های گردشگری و شرکت در نشست خبری جهت هماهنگی برگزاری جشنواره غذاهای سنتی و فرصت‌های سرمایه گذاری در شهرستان هریس برگزار شد و بعد از اتمام نشست خبری، خبرنگاران از جاذبه های گردشگری شهرستان هریس از جمله آبشار شیران واقع در روستای شیران، چشمه ی آب معدنی، طبیعت بکر کوه‌های سرسبز و دربند شهرستان هریس بازدید کردند. 
  
«علی محمودی» فرماندار شهرستان هریس در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، با اشاره به اهمیت رسانه برای ریشه کن سازی فساد در جامعه، اظهار کرد: رسانه ها می‌توانند با نگرش آزادانه و خارج از تعلقات گروهی و جناحی بر تمامی ارگان های دولتی و غیر دولتی نظارت کنند، کشوری که در آن رسانه به صورت دقیق و آزادانه نقش خود را ایفا می‌کند، قطعا فساد کم تری خواهد داشت. 
  
  وی با بیان این‌که شهرستان هریس با دو هزار و  345 کیلومتر مربع وسعت یکی از وسیع ترین شهرستان‌های استان است، افزود: از این شهرستان به عنوان نگین شرق استان یاد می‌شود، طبق آخرین سرشماری، جمعیت این شهرستان 69 هزار نفر بوده است که این تعداد تنها در پنج درصد مساحت شهرستان ساکن هستند. 
  
فرماندار شهرستان هریس با بیان این‌که شهرستان هریس به نام بام آذربایجان نامیده می‌شود، افزود: این شهرستان دارای دشت‌های وسیع  و اراضی ملی متعددی است، 54 درصد وسعت این شهرستان شامل اراضی ملی بوده و سومین دشت وسیع استان به نام بیلوردی نیز در هریس واقع شده است. 
  
وی علل ناشناخته ماندن شهرستان هریس را نبود راه های مواصلاتی عنوان کرد و گفت: با توجه به این‌که مسیر اهر _ تبریز و هریس به صورت راه فرعی بوده به همین دلیل این شهرستان نیز ناشناخته مانده است، البته اخیرا با بازگشایی مسیر مشگین شهر از شهر هریس، تردد در این شهرستان افزایش یافته است. 
  
وی با بیان این‌که راه هریس به تبریز سال های متمادی به صورت تک بانده بوده و این راه باعث ایجاد خسارت های زیادی از جمله تصادفات و بار ترافیکی شده است، افزود: دولت تدبیر و امید از سال 92 به صورت جدی به این موضوع ورود پیدا کرده، اکنون نیز 60 درصد عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده و پیش بینی می‌شود این جاده تا اواسط سال 98، به طور کامل به بهره برداری برسد. 
  
  اولین همایش سرمایه گذاری شهرستان هریس برگزار می شود
  
محمودی مهم ترین هدف برگزاری همایش سرمایه گذاری در شهرستان هریس را، معرفی پتانسیل های این شهرستان برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، کشاورزی، صنعت و حوزه های امور شهری عنوان کرد و گفت: اغلب سرمایه گذاران استان به سمت جنوب و غرب استان گرایش یافته اند و هریس مورد استقبال آن‌ها واقع نشده است که امیدوارم با برگزاری این همایش سرمایه گذاران زیادی جذب پتانسیل های این شهرستان شوند. 
  
  وی از برگزاری همایش سرمایه گذاری برای اولین بار در 15هریس خبر داد و گفت: این همایش 15 تیرماه سال جاری ساعت 9 صبح در شهرستان هریس برگزار می‌شود همچنین در کنار این همایش، جشنواره فطیر سنتی و توانمندی‌های بومی هریس برای سومین بار نیز در روستای خشکناب هریس برگزار می‌شود این جشنواره با هدف نشان دادن توانمندی‌های بومی شهرستان از جمله صنایع دستی، تولیدات، آیین و سنن بومی و صنایع غذایی و سنتی شهرستان برپا می‌شود، سال گذشته بیش از 10 هزار نفر از این جشنواره بازدید کردند. 
  
فرماندار شهرستان هریس با بیان این‌که تمامی دهستان های شهرستان هریس به عنوان مناطق محروم و کمتر توسعه یافته محسوب می شوند، افزود: کم توسعه یافتگی مناطق هریس برای سرمایه گذاران دارای مزیت است چرا که می‌توانند برای اجرای طرح های سرمایه گذاری در شهرک‌های صنعتی مناطق محروم، به مدت 13 سال از معافیت مالیاتی استفاده کنند. 
  
وی از احداث نیروگاه 1000 مگاواتی برق در هریس خبر داد و گفت: امسال  310 مگا وات بخش گازی این نیروگاه به بهره برداری می رسد. 
  
  محمودی با بیان این‌که معدن سوناجیل در هریس به عنوان یکی از معادن بزرگ مس کشور محسوب می شود، یادآور شد:  اکنون برای این معدن در مرحله ی ایجاد کارخانه هستیم که بعد از احداث آن در آینده ای نزدیک منابع معدنی از این معدن به بهره برداری می رسد، همچنین در کنار معدن آزمایشگاه تخصصی جامع معدنی شمال غرب کشور نیز ایجاد می‌شود تا برای تمامی معادن استان خدماتی ارائه دهد. 
  
  ایجاد مجتمع تجاری فرش در شهرستان هریس هریس
  
وی با بیان این‌که فرش هریس به عنوان نماد این شهرستان از شهرت جهانی برخوردار بوده و ثبت جهانی شده است، بیان کرد: فرش هریس یکی از باکیفیت ترین فرش های ایران و استان است که با پشم بافته می شود و ثبت جهانی شده است و سالانه 100 هزار متر مربع فرش هریس بافته می شود، کشورهایی همچون آلمان، کانادا و آمریکا به عنوان بیشترین کشورهای خریدار فرش هریس هستند. 
  
فرماندار شهرستان هریس از راه اندازی مجتمع بزرگ تجاری برای فرش در شهرستان هریس خبرداد و گفت: زنجیره ی فرش از مرحله ریسندگی تا بافت با هدف صادرات در این مجتمع انجام می شود و خریداران می‌توانند فرش را به صورت مستقیم از تولید کننده فرش خریداری کنند. 
  
سرقت و کپی برداری از طرح و نقشه‌های فرش هریس در برخی شهرهای ایران و کشورهای همسایه
  
وی با بیان این‌که سال گذشته، 10 درصد صادرات فرش استان متعلق به شهرستان هریس بوده است، خاطرنشان کرد: سال گذشته صادرات استان 180 میلیون دلار بوده که از این 18 میلیون دلار مربوط به صادرات فرش از شهرستان هریس بوده است، معتقدم با احداث مجتمع عظیم فرش، صادرات این شهرستان رونق می‌یابد. 

محمودی با بیان این‌که بحث سرقت و کپی برداری از طرح و نقشه های فرش شهر هریس در برخی شهرهای ایران و حتی سایر کشورهای همسایه صحت دارد، افزود: در این خصوص باید دستگاه های تخصصی نظارتی و سازمان بازرگانی و اتحادیه فرش استان وارد عمل شوند. 
  
وی در بخش دیگر سخنان با بیان این‌که متوسط درآمد مردم هریس کم‌تر از حداقل حقوق قانون کار است، گفت: معتقدم در کنار کشاورزی و دامپروری می توان با ایجاد شغل‌های جایگزین و مکمل از جمله ترویج صنعت گردشگری، صنایع دستی و تولیدات کشاورزی در این شهرستان، بتوانیم سرانه درآمد را ارتقا دهیم. 
  
عضو شواری شهرستان هریس در گفت‌و‌گو با ایسنا، با بیان این‌که شهرستان هریس دارای جاذبه های گردشگری متعددی است، افزود: منطقه نمونه گردشگری «دربند هرزه ورز» یکی از مناطق گردگشگری شهرستان هریس است، در این محدوده گونه های مختلف گیاهی، محیط سرسبز ودرختان سربه فلک کشیده هربیننده ای را مجذوب خود می‌کند، دوستداران طبیعت اواخر هفته در این مکان چادر زده و از هوای صاف ولطیف آن لذت می‌برند و بخش دیگری از این منطقه آب معدنی درمانگر «ساری کهریز نوجه ده» جاری است که با آب گوارای خود کام مسافران را شیرین می‌کند. 
  
محرم فرزانه ادامه داد: آب این چشمه جوشان سنگ شکن طبیعی کلیه است وبرای افرادی که دارای سنگ کلیه هستند، توصیه می شود. البته چندین مورد نیز مانند این چشمه در چند بخش دیگر شهرستان هریس از جمله اوکوز داغی نیز جوشان است. 
  
وی با اشاره به آبشار شیران در روستای شیرلان، افزود: این آبشار در کنار جاده هریس - مشگین شهر در سمت روستای شیرلان هریس جاری است که همه ساله مسافران به عنوان جاذبه ی گردشگری از آن بازدید می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: