• چهارشنبه ۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-1186-5
  • خبرنگار : 1132
  • منبع خبر : ----

توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران انجام شد

بررسی عملکرد شهرداری و شورای اسلامی کلانشهر تبریز در مدیریت شهری از دیدگاه شهروندان

معاون فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی گفت: به همت مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) شعبه آذربایجان شرقی، طرح نظرسنجی با عنوان" بررسی عملکرد شهرداری و شورای شهر کلانشهر تبریز در مدیریت شهری از دیدگاه شهروندان تبریز" به اجرا درآمد. 
  
احد حاجی بلند در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی اظهار کرد: در این نظرسنجی که در اردیبهشت ماه سال جاری اجرا شده است، 24 سنجه در ارتباط با عملکرد شهرداری و 19 سنجه در ارتباط با عملکرد شورای اسلامی کلانشهر تبریز در اختیار شهروندان قرار گرفت و از آنان خواسته شد تا عملکرد شهرداری و شورای اسلامی شهر را در ارتباط با هر یک از این سنجه‌ها ارزیابی کنند. 
  
وی ادامه داد: این سنجه‌ها شامل ابعاد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری هستند که با استفاده از یافته‌های تحقیقات پیشین و مورد آزمون قرار گرفته شده در تحقیقات قبلی انتخاب و مورد سنجش قرار گرفته‌اند. 
  
وی گفت: جامعه آماری در این مطالعه کلیه شهروندان بالای 18 سال کلانشهر تبریز در سال 1397 می‌باشد. 
  
حاجی بلند اظهار کرد: در این مطالعه به منظور گردآوری داده از ابزار پرسشنامه ساخت‌یافته استفاده شد وداده ها از 40 میدان به تفکیک مناطق شهرداری به صورت مصاحبه میدانی و در طول مدت زمانی هفت روز با در نظر گرفتن رنج سنی و جنس شهروندان در اردیبهشت ماه سال 1397 گردآوری شده است. 
  
  
وی افزود: نتایج حاصل از این طرح افکارسنجی در اختیار مراجع ذیصلاح قرار می‌گیرد. 
  
وی در خصوص هدف از اجرای این طرح نیز گفت: با توجه به اهمیت و جایگاه مشارکت شهروندان در فرآیند برنامه ریزی و مدیریت امور شهری و تعیین سرنوشت آتی شهر و همچنین لزوم شناخت کافی مدیران و برنامه ریزان شهری از دیگاه‌ها و نقطه نظرات شهروندان، طرح نظرسنجی بررسی عملکرد شهرداری و شورای اسلامی کلانشهر تبریز به همت ایسپا به اجرا در آمد. 
  
بر اساس این گزارش؛ مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی، در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاه‌های شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است . 
  
ایسپا، اکنون به مرجع نظرسنجی تبدیل شده و  اصول  بنیادین و اساسی ایسپا در طراحی و اجرای فعالیت‌های پژوهشی و نظرسنجی، تاکید بر بکارگیری معیارهای دقیق علمی و فنی، رعایت و حفظ موضع بی طرفی در قبال مسایل و موضوعات مورد بررسی؛ استفاده از پشتوانه اعتماد مسئولان و مردم به نهاد ارزشی جهاد دانشگاهی و استفاده از نیروهای جوان و مستعد دانشگاهی و تکیه بر خلاقیتهای جهادگرانه آنان در فعالیتهای تحقیقاتی است . 
  
طرح های نظرسنجی انجام شده ایسپا از لحاظ موضوع  در  بخش سیـاسـی در حوزه ‌های انتخابات و رفتار انتخاباتی، عملکرد مسئولان و حوزه  رویدادهای سیاسی؛ در  بخش فرهنگی – اجتماعی، ورزشی در حوزه‌های مذهبی، ورزشی و مسایل فرهنگی _ اجتماعی؛ در بخش اقتصادی در حوزه‌های عملکرد دستگاه‌ها و نهادها، حوزه تحقیقات بازار و نیازسنجی‌ها و حوزه رضایت شغلی تقسیم بندی می‌شود . 
  
ایسپا مزیت اصلی فعالیت‌های نظرسنجی و پژوهشی خود را سرعت، دقت، کاربردی  و ارزان بودن آن می‌داند و می‌کوشد تا با فعالیت‌های پژوهشی خود گامی هر چند کوچک در اعتلای ایران اسلامی بردارد . 
مركز افكارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا)، سال گذشته موفق شد، گواهینامه بین المللی ISO  9001:2015 را کسب کند. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: