• سه شنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-489-5
  • خبرنگار : 1182
  • منبع خبر : ----

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی:

اصناف نگران روابط کاری در طرح استاد شاگردی نباشند

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی گفت: در طرح استاد شاگردی روابط کاری و مباحثی مانند بیمه شاگرد مطرح نیست و اصناف از این بابت نگران نباشند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، یعقوب نماینده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بحث استاد شاگردی در گذشته این کشور مطرح و یکی از راه‌های یافتن شغل مناسب بود، ولی در سال های اخیر به فراموشی سپرده شده بود که با پیشنهاد استان آذربایجان شرقی، این طرح در سطح کشور احیا و دبیرخانه اجرای آن به سازمان فنی و حرفه ای سپرده شد. 
  
وی ادامه داد: در قالب این طرح افرادی به عنوان شاگرد و افرادی به عنوان واحد پذیرنده از طریق مراجعه حضوری به مراکز فنی و حرفه ای استان و یا از طریق سایت اداره کل،  ثبت نام می کنند . 
  
وی تاکید کرد: در اجرای این طرح افرادی که در کسوت شاگرد به واحدهای کسب و کار معرفی می شوند معاف از بیمه تامین اجتماعی و روابط کار هستند و فقط مشمول بیمه حوادث می شوند که آن نیز از طرف فنی و حرفه ای پرداخت می شود. 
  
نماینده یادآور شد: اجرای این طرح برای شاگرد و استاد هزینه ای ندارد و استاد در صورت صلاحدید شخصی می‌تواند حق الزحمه ای به شاگرد پرداخت بکند. 


  
وی بر لزوم آشنا سازی واحدهای صنفی و جوانان علاقمند به آموزش حرفه ای مختلف با این طرح تاکید کرد و گفت: برای شرکت در این طرح، واحدهای پذیرنده باید پروانه کسب و همچنین مجوز فعالیت از سوی اداره کل فنی و حرفه ای داشته و مباحث ایمنی و بهداشت کار را رعایت کنند. 

وی یادآور شد: این دوره ها بر اساس تنوع شغل و حرفه، از 80 ساعت تا یک سال طول می کشد و بعد از پایان دوره شاگردی، آزمونی برگزار شده و به شاگرد دوره دیده، گواهی بین المللی مهارت صادر می شود. 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان حداقل سن برای شرکت در این طرح به عنوان شاگرد را 15 سال عنوان کرد و گفت: شاگرد نباید جزو کارکنان فعلی کارگاه مربوطه باشد. 

وی اظهار کرد: این طرح از شهریور سال گذشته اجرایی شده و در این مدت 651 نفر به عنوان شاگرد و 198 واحد پذیرنده ثبت نام کرده و فعالیت خود را آغاز کرده اند. 

وی تاکید کرد: مردم هنوز نمی دانند که طرح استاد شاگردی احیا شده و از این طریق می توانند در اوقات فراغت از جمله در اوقات فراغت تابستان فرزندان خود را در کنار استادان یکی از حرفه ها و صنوف که صلاحیت وی از سوی اداره کل فنی و حرفه ای محرز شده است، بسپارند تا شغل و حرفه ای یاد بگیرد. 

نماینده ادامه داد: این طرح در زمینه آسیب دیدگان اجتماعی از جمله معتادان بهبود یافته، زنان سرپرست خانوار و .... می تواند تاثیرات مثبت فراوانی داشته باشد. 

وی با بیان اینکه پنج نوع مسیر و برنامه اشتغال از سوی دولت جهت رفع مشکلات بیکاری ارائه شده که یکی از آنها طرح استادشاگردی است، گفت: ارائه تسهیلات فراگیر برای اشتغال پایدار، توانمندسازی برای اشتغال پایدار در حوزه روستایی و عشایری، طرح تکاپو و طرح کارورزی چهار مورد دیگر از این طرح ها هستند. 

وی ادامه داد: در طرح تسهیلات فراگیر برای اشتغال پایدار  و توانمندسازی در حوزه روستایی و عشایری وام های سوبسیت دار به علاقمندان ارائه می شود که استان ما نیز از این طرح برخوردار شده و باز هم زمینه برای بهره مندی افراد از این طرح فراهم است. 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت: در طرح تکاپو نیز که مختص مشاغل پراشتغال مانند کفش و فرش و ... است، دولت وارد کار شده و در زمینه مشکلاتی مانند بازاریابی و فروش به فعالان این صنعت کمک می‌کند. 

وی ادامه داد: در بحث کارورزی نیز کلیه دانش آموختگان دانشگاهی می توانند در سامانه کارورزی ثبت نام کرده و از این طریق با هماهنگی مسئولان دولتی وارد بازار کار شده وبه واحدها معرفی شوند. در قالب اجرای این طرح حدود یک سوم حداقل حقوق به این افراد پرداخت می شود و بعد از مدتی اگر تشخیص واحدها بر استخدام این فرد باشد تا حدود دوسال بیمه وی توسط دولت پرداخت می شود. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: