• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-3887-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی:

تدوین و چاپ اطلس صنایع دستی استان در مرحله‌ی پایانی قرار دارد

مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی با بیان این‌که تدوین و چاپ اطلس صنایع دستی استان در مرحله‌ی پایانی قرار دارد، گفت: باتوجه به زیاد بودن تنوع و تولیدات صنایع دستی استان، سعی داریم برای فروش محصولات با کیفیت کارهایی انجام دهیم. 

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار در آیین تقدیر از دریافت کنندگان نشان مرغوبیت صنایع دستی با بیان اینکه صنایع دستی یکی از منابع اشتغال در حوزه صنعت گردشگری است، اظهار کرد: جایگاه صنایع دستی و کار فرهنگی باید ارتقا یابد و در بخش گردشگری نیز صنایع دستی به عنوان کالای فاخر برای گردشگران معرفی شود. 

وی با اشاره به آموزش 2300 نفر به طور رایگان در بخش صنایع دستی، افزود: ۲۸۰ نفر از شاغلان صنایع دستی نیز در جهت دانش افزایی آموزش می‌بینند؛ چرا که در حوزه صنایع دستی نوآوری و خلاقیت موضوع مهمی است.

آبدار با تاکید بر اهمیت برندسازی و بسته بندی در بخش صنایع دستی، اظهار کرد: به عنوان نمونه، روسری تبریز در یک نمایشگاه بین المللی در کشور ایتالیا موفقیت بسیاری را کسب کرد.

آبدار همچنین با اشاره به اعطای تسهیلات مشاغل خانگی، گفت: در خصوص ارائه تسهیلات در زمینه خود اشتغالی پایدار در روستاها، هماهنگی‌هایی انجام شده است؛ همچنین به ۱۱ نفر مجوز اشتغال در حوزه صنایع دستی صادر شده است.

«فرشاد به آفرین» - معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: سال ۹۶ از میان ۳۴۰ نشان در سطح کشور، ۲۶ اثر از استان ما نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی دریافت کرده و موفق به کسب مقام دوم کشوری در این زمینه شده است.

وی افزود: نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی مرحله کشوری، مهر اصالت یونسکو بود که به مهر اصالت شورای جهانی صنایع دستی تبدیل شده و بالاترین نشان است که در کشور به یک اثر صنایع دستی اعطا می‌شود؛ استان ما از لحاظ آماری در این حوزه عملکرد خوبی دارد. 

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان با بیان اینکه آثاری که قادر به کسب نشان یونسکو نمی‌شوند، در مرحله ملی یک اعتبار معنوی به آن اعطا می‌شود، اظهار کرد: به جهت فراوانی آثار از ایران که از لحاظ آماری برای شورای صنایع دستی و یونسکو قابل قبول نبود، تصمیم بر این شد که آثار پس از بررسی و ارزیابی داوری اولیه توسط داوران بومی در هر استان و با شرط کسب نمره قبولی به مرحله کشوری ارسال شود و عنوان نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی به آثار منتخب اعطا شود.

به آفرین در پایان با اشاره به اینکه آثار منتخب در رشته‌های دستبافت عشایری، حکاکی روی نقره، معرق چوب، مینای خانه بندی، تولیدات چرمی، چاپ باتیک، ورنی بافی، البسه سنتی و کفش چرمی سنتی، و نقاشی روی سفال هستند، اظهار کرد: در راستای برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸ از ۱۲ الی ۱۶ تیر ماه امسال در نمایشگاه بین المللی تبریز، نمایشگاه بین المللی صنایع دستی برگزار خواهیم کرد که هنرمندان می‌توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی در این مراسم گفت: زمینه باید برای عرضه، معرفی و فروش صنایع دستی فراهم باشد تا هنرمند فارغ از نیازها و کمبودهای زندگی به خلق آثار هنری خود ادامه دهد. 

رحیم شهرتی فر ادامه داد: هنرمندان، صاحبان احساس، فکر و اندیشه هستند و آثار آن‌ها علاوه بر زیبایی، حامل فکر و اندیشه و احساس هنرمندی است و خداوند نعمت قوه خلاقیت را در وجود آن‌ها قرار داده که می‌توانند آثاری ماندگار و جاودانه خلق کرده و فکر و احساس خود را به اعصار دیگر و آیندگان منتقل کنند.

وی ادامه داد: مفتخریم هنر و هنرمند مورد احترام و قرب جامعه است و افرادی نیز  آثار هنرمندان را برای معرفی به عنوان اسناد به آیندگان، نگهداری می‌کنند؛ چرا که فرهنگ غنی، باورها و اعتقادات ما را معرفی می‌کنند.

وی گفت: هنرمندان استان باید به گونه‌ای صنایع دستی را پیش ببرند که آثار تولید شده مخصوص آذربایجان باشد. 

شهرتی فر در پایان با اشاره به برگزاری باشکوه نمایشگاه صنایع دستی در سال گذشته، خاطر نشان کرد: علاوه بر اینکه امسال نیز امکان معرفی آثار برجسته استان در نمایشگاه در سطح بین المللی وجود دارد، در طول سال نیز باید امکان فعالیت اقتصادی هنرمندان فراهم شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: