• دوشنبه ۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-1690-5
  • خبرنگار : 1164
  • منبع خبر : ----

کاهش بی‌سابقه‌ی آب سد ستارخان اهر

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از کاهش آب سد ستارخان و وضعیت نامطلوب منابع آبی این سد خبر داد و گفت: متأسفانه ورودی آب به سد ستارخان اهر در سال آبی جاری ۲۶.۷ میلیون مترمکعب بود که نسبت به سال های گذشته در طول بهره‌برداری به صورت بی‌سابقه کاهش یافته است. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، «مجتبی جلیل‌زاده» در جمع مسئولین شهرستان اهر افزود: با توجه به بارش‌های زیاد در چند ماه اخیر در این استان و افزایش 40 درصدی بارندگی‌ها، هنوز منابع آبی نسبت به سال گذشته در حد مطلوب نیست. 

وی در ادامه ضمن تأکید بر تأمین آب شرب در استان، افزود: در جلسه گذشته شورای حفاظت از منابع آب اهر در مورد تأمین آب شرب این شهرستان، قرار بود در آب شرب صرفه جویی 20 درصدی انجام گیرد، متأسفانه بر اساس گزارش همکاران هنوز این میزان صرفه جویی امکان پذیر نشده و لازم است در این خصوص اقدامات لازم اتخاذ شود. 

جلیل‌زاده همچنین از آغاز لایروبی بالادست رودخانه اهرچایی برای بسترسازی و امکان برداشت آب در پایین دست این رودخانه در روزهای آینده نیز خبر داد و گفت: در صورت مناسب بودن وضعیت از طریق پیمانکار طرف قرارداد با شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی نسبت به لایروبی و بسترسازی مناسب رودخانه اهرچای اقدام خواهیم کرد. 

وی به برداشت آب سد ستارخان توسط معدن مس سونگون نیر اشاره کرد و افزود: میزان آبی که از سد ستارخان برای معدن مس سونگون تخصیص یافته است یک میلیون 700 هزار متر مکعب است که با مذاکرات انجام گرفته با مدیران این معدن 10 درصد از برداشت آب از این سد کاهش یافته است. 

مدیر امور منابع آب شهرستان اهر نیز در این جلسه با اشاره به کمبود آب در سد ستارخان افزود: در حال حاضر میزان آب قابل استحصال در سد ستارخان اهر ۱۶.۱۲ میلیون مترمکعب می باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کمبود آب‌ در این سد مواجه هستیم. 

«اسماعیل عطازاده» همچنین از کاهش مصرف 10 درصدی آب در بخش صنعتی نیز خبر داد و افزود: با توجه به وضعیت کم آبی این میزان کاهش مصرف در بخش صنعتی قابل توجه می‌باشد و انتظار داریم مردم نیز در مصرف آب شرب صرفه جویی کنند. 

وی همچنین از افزایش اکیپ‌های گشتی جهت جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز آب در شهرستان اهر نیز خبر داد و گفت: با توجه به این که ۵۰ درصد اعتبارات تعادل بخشی آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی کاهش‌ یافته اما شرکت علی‌رغم تمامی محدودیت‌ها بر تعداد اکیپ‌های گشتی حفاظت از منابع آب این شهرستان افزوده است . 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: