• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 973-1085-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی:

دفاع مقدس را در قالب هنر به مردم معرفی کنیم


مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی با بیان این‌که از طریق شعر می‌توان خشونت جنگ را تلطیف کرده و آن را در قالب شعر به جامعه معرفی کرد، گفت: باید دفاع مقدس را در قالب هنر به مردم معرفی کنیم و بیان رویدادهای جنگی با زبان شعری یکی از روش‌های موثر در این زمینه است. 
  
عزت‌الله جعفری در حاشیه شب شعر مقاومت با محوریت "فتح خرمشهر" در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی در توضیح این‌که چرا جنگ تحمیلی ایران با عنوان "دفاع مقدس" نامیده شده است، خاطرنشان کرد: وقتی که جنگ به ملت ما تحمیل ‌شد، عمل دفاع نیز به خاطر صیانت از کیان کشور اسلامی، ناموس و وطن مقدس شد، به همین جهت است که هشت سال جنگ تحمیلی را با عنوان "هشت سال دفاع مقدس" مورد اشاره قرار می دهیم. 
  
وی با اشاره به اهمیت برگزاری شب شعر مقاومت با محوریت خرمشهر نیز گفت: در این شب شعر اشاره‌ای هم به شهدای قره باغ شد. مردم آذربایجان با مردم آذربایجان شرقی و کل مردم ایران ارتباط فرهنگی و نزدیک و ریشه‌ی مشترکی دارند. 
  
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان در رابطه با "قره باغ" خاطرنشان کرد: در زمان وقوع جنگ در قره باغ، ظلم‌هایی شد و کشت و کشتار غیر منطقی صورت گرفت که در این شب شعر نیز شاعرانی از استان و همچنین کشور آذربایجان رویدادهای آن ماجرا را در قالب شعر به تصویر کشیده بودند. معتقدم اگر این ارتباط معنوی حفظ شود، دو ملت می‌توانند از نظر فرهنگی به نتایج مشترکی برسند. 
  
وی یادآور شد: موضوع "قره‌باغ" با زبان شعری و با فرهنگ غنی شیعه در این شب شعر به تصویر کشیده شد. 
  
وی در مورد نقش رزمندگان آذربایجان شرقی در طول هشت سال دفاع مقدس نیز گفت: نقش رزمندگان استان در طول هشت سال دفاع مقدس و همچنین در جریان فتح خرمشهر بسیار برجسته بود و "شهید مهدی باکری" نماد غیرت شهیدان این خطه است. 
  
سردار جعفری با بیان این‌که عرق و غیرت ملی ترک زبانان در کل کشور شناخته شده است، افزود: مردم آذربایجان‌شرقی عاشورایی‌ بودن و حسینی بودن و همچنین غیرت دینی خود را در هشت سال دفاع مقدس به نمایش گذاشتند و در جریان فتح خرمشهر نیز از روستاها و شهرستان‌های استان گرد هم آمده و به جنوب کشور رفتند. 
  
وی ادامه داد: بنده و سه تن از همرزمانم در زمان فتح خرمشهر به عنوان پزشکیار در لشکر ولی عصر(عج) به خرمشهر اعزام شدیم که جواد احمدی و میر محمود موسوی در این میان به مقام رفیع شهادت نایل آمدند. روز عملیات فتح خرمشهر نیز شادی بزرگی برای مردم ایران رقم خورد و 19 هزار نفر از نیروهای عراقی در داخل خرمشهر اسیر شدند. 
  
وی با بیان این‌که عملیات خرمشهر، عملیاتی با تدبیر وقاطعانه بود، خاطرنشان کرد: عملیات "فتح خرمشهر" عملیاتی بود که قدرت رزمی و غیرت مردم ایران را در جهان ثابت کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: