• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-17414-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

رییس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی:

تکلیف جهاددانشگاهی بسیار سنگین است

«ضیاءالله اعزازی» - رییس مجمع نمایندگان استان، با حضور در سازمان جهاد دانشگاهی استان، با دست‌اندرکاران این سازمان  به بحث و گفت‌وگو پیرامون مسائل روز پرداخت. 
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، اعزازی در این دیدار با اشاره به فعالیت‌های انجام شده از سوی سازمان جهاد دانشگاهی استان، گفت: جهاد، واژه‌ای تکلیف‌آور است و جهاد دانشگاهی از جمله نهادهای انقلابی بوده و تکلیف این مجموعه بسیار سنگین است؛ باید عوامل جهاد دانشگاهی به صورت جهادی، دلسوزانه و صادقانه عمل کنند. 
  
وی با بیان اهمیت اطلاع‌رسانی درست از وضعیت جامعه، تاکید کرد: با بررسی روند حکومت‌ها، در می‌یابیم که یکی از عوامل شکست حکومت‌ها، کم‌اطلاعی حاکمان از وضعیت جامعه است، این موضوع برای یک نظام بسیار خطرناک است و حاکمان باید از واقعیت‌ها مطلع باشند، از این رو جهاد دانشگاهی که رسانه‌های مختلفی را در اختیار دارد باید از واقعیت‌های جامعه مطلع شده و در انعکاس واقعیت‌های جامعه تلاش کند. 

وی با تاکید بر این‌که متاسفانه قانون‌گذاری و نظارت بر قانون در مجلس به خوبی در جای خود قرار نگرفته است، افزود: تعریف مجلس در ایران خارج از تعریف قانونی آن بوده و همچنین "نماینده‌ی مردم" را به گونه‌ای معرفی کرده‌ایم که مردم، مطالبات دیگری نیز خارج از وظایف نمایندگان دارند. 
  
اعزازی با بیان اینکه پرداخت نمایندگان مجلس به اموری که در حیطه‌ی وظایف‌شان نیست باعث می‌شود تا نماینده نتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد، افزود: اگر مجلس در جایگاه اصلی خود قرار گیرد، بسیاری از مشکلات کشور حل خواهد شد. 
  
رییس مجمع نمایندگان استان با تاکید بر احیای شعارهای انقلاب اسلامی و یادآوری آن در جامعه، گفت: امروز که تمام دنیا دست به دست هم داده‌اند تا نظام جمهوری اسلامی ایران را ناکارآمد نشان دهند، باید رسانه های داخلی در مقابل این هجمه‌ها، ایستادگی کرده و خدمات و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران را منعکس کنند. 
  
وی با بیان این‌که با تمامی انتقادی که به عملکرد خودمان دارم، معتقدم که نقاط قوتمان فوق العاده است، افزود: زمانی مردم شهرستان بناب با دو پزشک هندی و بنگلادشی و یک درمانگاه شبانه‌روزی روزگار می‌گذراندند، در حالی که اکنون قریب به 70 متخصص و دو بیمارستان در سطح شهرستان خدمت‌رسانی می‌کنند. 
  
وی اضافه کرد: پیش از انقلاب اسلامی ایران وضعیت مدارس در بناب نامناسب بود در حالی که اکنون قریب به سه الی چهار دانشگاه در بناب فعالیت می‌کنند، هر چند انتقادهایی هم داریم اما باید بدانیم که دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، بی‌بدیل است. 
  
نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت برخورد با متخلفان و مفاسد در کشور، خاطرنشان کرد: باید افرادی که حتی یک ذره از دستشان به بیت‌المال آلوده می‌شود را کنار گذاشت. 
  
وی گفت: مسئولان جمهوری اسلامی ایران باید در میان مردم زندگی کنند و از وضعیت زندگی مردم مطلع باشند.

 رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان نیز در این دیدار، اظهار کرد: سازمان جهاد دانشگاهی استان در حوزه‌ی آموزش، پژوهش، فرهنگ و اخیراً نیز در حوزه‌ی تجاری‌سازی و اشتغال فعالیت‌های خود را دنبال می‌کند.
 
جعفر محسنی به فعالیت‌های فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی استان اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های رسانه‌ای در خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا، فعالیت‌های مرکز گردشگری دانشجویان، برگزاری مناظرات دانشجویی و همچنین فعالیت‌های مرکز افکار سنجی(ایسپا) و... از جمله فعالیت‌های این نهاد در حوزه‌ی فرهنگی است. اخیراً نیز در رابطه با راه‌اندازی شعبه‌ی خبرگزاری سیناپرس توافق‌های اولیه حاصل شده تا شعبه‌ی آن در جهاددانشگاهی استان نیز فعال شود.
 
وی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشکده توسعه و برنامه‌ریزی (حوزه علوم انسانی) جهاد دانشگاهی در حوزه‌ی پژوهش نیز گفت: در حوزه‌ی درمان نیز می‌توان به فعالیت‌های مرکز درمان ناباروری اشاره کرد. اخیراً نیز مجوز کلینیک سلامت و طب پیشگیری را اخذ کرده‌ایم، چرا که این خدمات صرفاً در بیمارستان اسدآبادی ارائه می‌شد و نارضایتی مردم از ازدحام جمعیت و ظرفیت بیمارستان به این موضوع باعث شد تا این مرکز را که با تعرفه‌ی دولتی خدمات ارائه می دهد، راه‌اندازی کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی استان در حوزه فناوری نیز در بخش نیروگاه‌های خورشیدی فعالیت می‌کند، با توجه به اینکه کشورمان در معاهده‌ی پاریس در کاهش CO2 تعهد دارد و استفاده از انرژی خورشیدی در این رابطه بسیار موثر خواهد بود.
 
رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان با اشاره به راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی 100 کیلوواتی در اهواز، یادآور شد: در حال مذاکره برای ایجاد نیروگاه 30 مگاواتی در کرمان هستیم، این در حالیست که مرکز فناوری‌های نو جهاد دانشگاهی کار خود را اولین بار با ساخت نیروگاه 40 واتی مخصوص چادرهای عشایر شروع کرده بود و امروز توانمندی داخلی ساخت نیروگاه‌های مگاواتی را داراست.
 
وی با اشاره به فعالیت‌های آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی استان نیز اظهار کرد: در حوزه‌ی آموزش نیز در قالب دانشگاه علمی کاربردی که مهارت‌محور است فعالیت می‌کنیم و سالانه حدود 30 هزار نفر از خدمات آموزش‌های کوتاه مدت معاونت آموزشی جهاددانشگاهی بهره‌مند می‌شوند. اخیراً رویکرد فعالیت‌های آموزشی را مهارت‌محورانه و اشتغال محور کرده است. 
 
معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی استان نیز در این دیدار بیان کرد: سازمان جهاد دانشگاهی علاقه‌مند به نقش‌آفرینی در توسعه‌ی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... است، اما واقعیت این است که حرکت استان در این راستا کند بوده و هم‌افزایی در کلیه‌ی حوزه‌ها با ضعف مواجه است.
 
احد حاجی‌بلند با تاکید بر این‌که جهاد دانشگاهی مجموعه‌ای فراجناحی بوده و در خدمت نظام است، افزود: آماده‌ایم در راستای توسعه استان نقش‌آفرینی کرده و هر تکلیفی که محول می‌شود را با تلاش و جدیت انجام دهیم. 
 
 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: