• سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-986-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز مطرح کرد

تاثیر تغییرات اقلیمی بر سلامت و روان انسان‌ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به تاثیرات تغییرات اقلیمی بر سلامت و روان انسان ها، گفت: اگر‌امروزه تغییرات اقلیمی، گازهای گلخانه ای  و تغییرات آب و هوا را در نظر بگیریم به نوعی می توان تاثیرات آن را بر روی سلامت جسمی و روان انسان ها مشاهده کرد همانطور که اکنون ما بدترین نوع آن را در دریاچه ی ارومیه تجربه می کنیم.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمد حسین صومی در همایش «همدلی و همراهی جامعه روانشناسی در پوشش همگانی سلامت روان»، با بیان این‌که یکی ازابعاد ارزشمند طرح تحول نظام سلامت، ادغام حوزه ی سلامت روان و حوزه اجتماعی بود، اظهار کرد: امروز باید خداوند را شاکر باشیم که با همت یکدیگر و در کنار‌هم می توانیم پوشش همگانی سلامت و روان را در جامعه رقم بزنیم. 

وی تاکید کرد: همه ی ما می دانیم که تغییرات اقلیمی بر اقتصاد جامعه تاثیرگذار است؛ به عنوان مثال در حاشیه دریاچه ارومیه، به راحتی می توان متوجه شد که وضعیت اقتصادی و معیشت مردم تحت تاثیر قرار گرفته و چه میزان مهاجرت به حاشیه ی شهرها انجام گرفته است، بنابراین این تغییرات اقتصادی وسیع، کاهش درآمد مردم  و سکنا گزیدن در حاشیه ی شهرها برای ما مشکل ایجاد می کند. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که روانشناسان و روانپزشکان در حوزه  روانشناسی و روانپزشکی  باید فراتر از دیگران درک و فهم داشته باشند، افزود: روانشناسان باید سریع تر از همه متوجه تغییرات اقلیمی و اقتصادی شده و به موقع آگاه شوند که این تغییرات چقدر می تواند بر شرایط اجتماعی مردم  تاثیر بگذارد.

وی بیان کرد: ما اگر بتوانیم در حوزه ی روانپزشکی و روانشناسی رشته های مختلف را در کنار هم قرار داده و سریع تر متوجه اتفاقات و تغییرات آینده شویم، بهتر می توان راهکارهای صحیح را برای حل مشکلات جامعه ارائه داد. 

وی خودمراقبتی گروه روانشناسی و روانپزشکان را ضروری دانست و گفت: ضرورت دارد ابتدا خود مراقبتی را در خود ایجاد کرده و بعد از آن، از افراد جامعه مراقبت کنیم، معتقدم گروه روانشناسان جزو بهترین گروه‌ها هستند چرا که با توجه به آینده نگری مشکلات موجود در جامعه، بهترمی توانند هشداردهند.

وی با بیان این‌که یکی از مشکلات جامعه روانشناسی در سیستم سلامت ما، تعارض و تضاد منافع است، افزود: درحال حاضر تمامی وظایف را درنظام سلامت به طور کامل تعریف نکرده ایم، وظیفه ی اصلی نظام سلامت روشن گری وظیفه ی روانشناس، روانپزشک و مطب ها در یک خانه سلامت و بهداشت است.

صومی با تاکید براین‌که وظیفه ی اصلی روانشناسان تامین زندگی شاداب و امیدآفرین برای ماست، عنوان کرد: انتظار داریم روانشناسان در گذراز برهه ی مشکلات، با امید ما را همراهی کنند، برخی ها معتقدند که جنگ آینده ی دنیا، جنگ آب خواهد بود و برای یک عده دکان باز شده تا در این مورد سخنرانی کنند ولی ایجاد ناامنی و یاس در جامعه ضرر بیشتری از تحقق جنگ آب به دنبال خواهد داشت. مدیران باید بفهمند و رفتار خود را تغییر دهند تا خود اثرات سویی در اقلیم جامعه بر جای نگذارند چرا که یاس و ناامیدی فراتر از آن چیزی است که ما امروز آن را درک می کنیم.

گفتنی است؛ در پایان مراسم ازاساتید وپیشکسوتان حوزه سلامت و از كارشناسان مشاوره آموزش و پرورش و مراكز سلامت دانشگاه علوم پزشکي تجلیل شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: