• سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-3187-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

جشنواره بین المللی تبریزیم به ایستگاه آخر رسید

پنجمین جشنواره بین المللی نمایش‌های خیابانی و فضای باز تبریزیم با معرفی گروه‌های برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، این رخداد همزمان با رویداد «تبریز ۲۰۱۸» آغاز شد و ۱۲ گروه نمایش از کشورهای عراق، تاجیکستان، ایتالیا، قزاقستان، آلمان، اتریش، آذربایجان، مقدونیه، ترکیه و گرجستان در این جشنواره حضور داشتند.

کار اولی‌ها: 

 طرح و ایده:

هیات داوران در این بخش صرفا یک انتخاب دارد:

لوح سپاس، جایزه نقدی و تندیس جشنواره اهدا می‌شود به طراح و ایده پرداز نمایش خیابانی مجلس خاکسپاری، سرکار خانم راضیه سربازی

بازیگری زن:

تقدیر:

لوح سپاس، جایزه نقدی: نمایش مایه حیات، سمیه قلی‌زاده

منتخب:

لوح سپاس، جایزه نقدی و تندیس جشنواره: نمایش مجلس خاکسپاری، شکوفه نظری

 بازیگری مرد:

تقدیر:

لوح سپاس و جایزه نقدی: بازیگران خردسال نمایش خیابانی مایه حیات

تقدیر: 

لوح سپاس، جایزه نقدی به صورت مشترک: بهزاد قاری حقیقت برای نمایش در مترو و هژیر سام احمدی برای نمایش حکم جلب


 کارگردانی: 

هیات داوران هیچ انتخابی در این بخش ندارد

 نمایش منتخب:

هیات داوران هیچ انتخابی در این بخش ندارد

 نمایش منتخب برای حضور در جشنواره سراسری سوره ماه حوزه هنری:

هیات داوران، با توجه به اهمیت پرداخت به مقوله آسیب های اجتماعی و لزوم آگاهی بخشی همگانی در راستای تلطیف فضای جامعه و ارتقای اخلاق مداری دینی، پس از تماشای آثار تولیدی پنجمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های خیابانی و فضای باز تبریزیم، نمایش پارک ازدواج را برای حضور در جشنواره سراسری سوره معرفی می کند.

 بخش خادمین شهر:

هیأت داوران با اهدای یک میلیون ریال به هر یک از بازیگران نمایش «پارک ازدواج» به تعداد ۱۵ نفر از این عزیزان قدردانی می کند.

جایزه ویژه هیات داوران:

 به پاس زحمات ویژه مبلغ دو میلیون ریال به خانم مینا نوعی اهدا می‌شود.

بخش مسابقه:

الف) طرح و ایده:

رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: هویت گمشده، حامد نوری منافی زاد

رتبه دوم: لوح سپاس و جایزه نقدی: ایده پرداز نمایش خیابانی هر اوخیان ملا نصرالدین اولماز، جمال ساقی نژاد

رتبه سوم: لوح سپاس و جایزه نقدی: ایده پرداز نمایش تابع معکوس چهارچوب درخت

ب) بازیگری زن:

هیات داوران در این بخش با اهدای لوح سپاس به بازیگر خردسال نمایش خیابانی تابع معکوس چهارچوب درخت قدردانی می کند.

هیات داوران، لوح سپاس، تندیس جشنواره و جایزه نقدی را فریبا اسکندری برای نمایش جاده اهدا کرد.

 ج) بازیگری مرد:

رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نمایش هر اوخیان ملا نصرالدین اولماز، جمال ساقی نژاد

رتبه دوم: لوح سپاس و جایزه نقدی به بازیگر نمایش جایی برای پیرمردها نیست، حامد نوری منافی زاد

رتبه سوم: (به طور مشترک) لوح سپاس، جایزه نقدی، نمایش دنیای مجازی و امین حاجی اکبری، نمایش هر اوخیان ملا نصرالدین اولماز و حسن بابا زاده نمایش دنیای مجازی.

د) کارگردانی:

رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: نمایش هر اوخیان ملا نصرالدین اولماز، جمال ساقی نژاد

رتبه دوم: جایزه نقدی، لوح سپاس : نمایش هویت گمشده، حامد نوری منافی زاد

رتبه سوم: جایزه نقدی، لوح سپاس: نمایش تابع معکوس چهارچوب درخت، مهدی محمدی ارشد

هـ) نمایش برگزیده:

هیات داوران در این بخش، دو نمایش را به عنوان نماینش برگزیده بخش مسابقه پنجمین جشنواره بین المللی نمایش های خیابانی و فضای باز تبریزیم معرفی می کند و جایزه نقدی این بخش را به طور مشترک اهدا می کند به نمایش های "هر اوخیان ملا نصرالدین اولماز" و "هویت گمشده"

«شهرام کرمی» - مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره تئاتر خیابانی تبریزیم، با پشتوانه یک همت جمعی، شکل گرفته و بانی این همدلی و همگرایی نیز شهرداری تبریز بوده‌ است.

وی ادامه داد: جای خوشحالی است که در جریان جشنواره بین‌المللی تبریزیم، شاهد همت مشترک و همگرایی سایر دستگاه‌ها و نهادهای خدمت‌رسان نیز هستیم و مجموعه شهرداری، بانی این اتفاق خوب شده است.
 
تبریز سرآغاز هنرهای مختلف است

کرمی با اشاره به این‌که تبریز معروف به اولین‌ها و سرآغاز هنرهای مختلف از جمله تئاتر است، افزود:  تئاتر ایران، مدیون حضور هنرمندان تبریزی است و با این پیشینه و این تلاش و همت، می‌توان برای روزهای آینده بسیار امیدوار بود و با یک چشم‌انداز خوب، منتظر اتفاقات بزرگ‌تر در عرصه تئاتر بود.

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره، با سختی‌های زیاد شکل گرفته و  وظیفه دارم که از تک‌تک هنرمندانی که در شکل‌گیری این رویداد خجسته نقش داشتند، قدردانی کنم.

وی متذکر شد: هنرمندان این توانایی و ظرفیت را دارند که قانع باشند و تلاش کنند تحت سخت‌ترین شرایط، به ایده‌آل‌های خود نزدیک شوند؛ سختی‌ها، وقتی شیرین می‌شوند که بدانیم موثریم و می‌توانیم در رشد و توسعه هنر، اتفاقات مهم شکل داشته باشیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد:  در یک ماه اخیر، در دو رویداد مهم نمایش در این شهر حضور داشته‌ام، این‌که مجموعه مسئولان این شهر برای پیشرفت این هنر تلاش می‌کنند، شکی نیست و ما نیز در بخش دولتی همین تلاش را پیش گرفته‌ایم.

کرمی متذکر شد: جدا از مدیران شهری و استانی، انتخاب یک ژانر ویژه در این جشنواره می‌تواند به تئاتر در فضای بیرونی کمک کند؛ تئاتر فضای باز، به مخاطب مردمی نزدیک‌تر است، این ژانر نمایشی، از سالن‌ها فاصله گرفته و در دل‌ها می‌نشیند.

وی با اشاره به این‌که تلاش جمعی این جشنواره، نشان از درک و اشراف مسئولان فرهنگی این شهر دارد، اظهار امیدواری کرد این رویداد ارزشمند، همچنان تداوم داشته باشد.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: تا وقتی که هنرمندان، عاملان اصلی اتفاقات هنری باشند و مسئولان دلسوز نیز توجه داشته باشند، می‌توانیم شاهد اتفاقات خجسته در عرصه تئاتر باشیم.

«مجید خدابخش» - استاندار آذربایجان‌شرقی، گفت: هنر از تپش قلب‌ها نشات می‌گیرد و از این رو می‌تواند، در عواطف و افکار عموم اثرگذار باشد.

وی خاطرنشان کرد: هنرمندانی که از کشورهای متعدد جهان و همچنین از شهرهای مختلف در جشنواره تبریزیم حضور یافته‌اند، رویداد  ارزنده‌ای را رقم زدند و لازم است از این هنرمندان قدردانی می‌کنم.

خدابخش اضافه کرد: همچنین وظیفه خود می‌دانم از دست‌اندرکارانی که برای به ثمر رسیدن این رویداد ارزشمند هنری تلاش کردند، قدردانی کنم.

استاندار آذربایجان‌شرقی در پایان متذکر شد: هنر، ثمره تپیدن دل‌هاست و هنرمندان، نقش تعیین‌کننده در اصلاح و ارتقای جامعه خود دارند.

ماهیت تئاتر خیابانی ارتباط مستقیم با مردم است

«حسین آذرنیا» - مدیرعامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز با بیان این‌که با ناملایمتی‌های زیادی در برگزاری این جشنواره مواجه شدیم، بیان کرد: بدون همراهی دوستداران تئاتر تبریز، امکان برگزاری این رویداد بین المللی وجود نداشت و بسیاری از دوستان رایگان کار کردند.

وی با بیان این‌که تبریز شهر جریان‌ساز در عرصه فرهنگ و هنر است، اظهار کرد: تبریز شهر سرداران عاشورایی، شهدای بی ادعا و شهر شهدای مدافع حرم است و امروزه امنیت و آرامش این شهر مثل زدنی است.

وی با بیان این‌که ماهیت تئاتر خیابانی ارتباط مستقیم با مردم است، اظهار کرد: مردم هنر دوست تبریز در طول این چند روز حتی زیر باران و در سرما نمایش‌های هنرمندان را تماشا کردند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: