• جمعه ۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-414-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

سعیدی: با وجود قاچاق کالا، امکان رقابت از کالای ایرانی سلب می‌شود

نماینده‌ مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: اعمال محدودیت برای قاچاق کالا باید با جدیت پیگیری شود، با وجود قاچاق کالا به شکل انبوه، امکان رقابت از کالای ایرانی سلب می‌شود. عوارض ارزان و در برخی موارد بنجل بودن کالاهای وارداتی که گاهی حتی فاقد هویت هم هستند، هزینه‌های تولید کالای داخلی را افزایش می‌دهد.

محمد اسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی با بیان این مطلب اظهار کرد: با تاکید بر این که عوارض گمرکی باید جدی گرفته شود تا کالای ایرانی توان رقابتی‌ خود در بازار را حفظ کند، گفت: به دلیل فراوانی کالاهای خارجی در بازار، تولید کننده‌ی ایرانی مجبور است از کیفیت کار کم کرده و سر پا بماند.

وی در ادامه با بیان این که مقررات دست و پاگیر بر سر راه سرمایه‌گذران و تولیدکنندگان باید جمع آوری شوند، عنوان کرد: از همان ابتدای راه، مقررات و قوانینی را به تولیدکننده تحمیل می‌کنند که فشار اقتصادی و بدهی ناشی از آن مانع از رشد می‌شود.

سعیدی تصریح کرد: عوارض، مالیات و ارزش افزوده هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهند، در همه‌ جای دنیا، ارزش افزوده توسط صندوق‌های مکانیزه و در مرحله‌ی فروش از مشتری گرفته می‌شود، اما این روند در کشور ما برعکس بوده و ارزش افزوده طی چند مرحله اخذ می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت تضمین ثبات بازار توسط دولت بیان کرد: نوسانات ارز و بالا بودن هزینه‌ی تامین مواد اولیه به ضرر تولید کننده تمام می‌شود، از این رو دولت باید ثبات بازار را تضمین کند.

وی در ادامه با بیان این که سازمان استاندارد آن گونه که باید به وظایفش عمل نمی‌کند، گفت: کیفیت کالای ایرانی به خوبی کنترل نمی‌شود و با اعمال جریمه و محدودیت‌ها می‌توان هر تولید کننده را به سمت افزایش کیفیت کالای تولیدی سوق داد.

نماینده‌ی مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فراز و نشیب‌های سال گذشته گفت: در سالی که گذشت، رویدادها و تحولات اثرگذاری در منطقه و سطح بین‌الملل روی داد که ریشه کن شدن تفکر تکفیری و داعشی دست نشانده‌ی رژیم آل سعود و آمریکا از آن جمله بود. داعش تبدیل به یکی از چالش‌های اصلی اتحادیه‌ی اروپا شده بود، به طوری که 12 هزار نفر از این اتحادیه عضو گروهک تروریستی داعش بودند.

وی با اشاره به پایبند نبودن آمریکا به برجام ادامه داد: ترامپ با برخورد دلال معابانه و تجاری‌اش نسبت به ایران، عدم پایبندی به برجام را به صراحت اعلام کرد که این نیز نشانگر متعهد نبودن به تعهدات بین‌المللی و خطری برای صلح بین‌المللی است. هیچ رییس جمهوری در آمریکا در طول دهه‌های گذشته‌ با این صراحت، مخالفت و جنگ طلبی خود را نشان نداده است.

وی در ادامه حضور مردم در صحنه‌های مختلف در کشور را نشانه‌ی اعتماد مردم به نظام دانست و افزود: اعتراض برخی نسبت به وضعیت اقتصادی، فرصت را برای جریانات معاند فراهم کرد، اما مردم بصیر ایران این بار نیز راهشان را از معاندان جدا کردند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: