• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-7087-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی:

اشعار نظامی وحدت‌بخش ایران پیش از اسلام با ایران پس از اسلام است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: اشعار نظامی سرچشمه فرهنگ ایرانی بوده و ایران پیش از اسلام را با ایران پس از اسلام وحدت می‌بخشد.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام سید محمد علی آل‌هاشم در اولین کنگره بین‌المللی نظامی گنجه‌ای، اظهار کرد: بدون شک نظامی در شمار شاعران برجسته شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان است و به جرات می‌توان گفت که او در سرودن لحظه‌های شادکامی بی‌همتاست.
 
وی با تاکید بر این‌که نظامی گنجه‌ای به اخلاق پایبند بوده و هیچگاه عریان و بی‌پرده سخن نگفته است، گفت: هیچگاه در دیوان‌های وی لفظ رکیک و یک سخن زشت پیدا نمی‌شود و یک بیت هجو از ابتدا و انتهای زندگی بر زبانش جاری نشده است.
 
وی با تاکید بر این‌که نظامی گنجوی استاد مسلم در شعر غنایی، داستان‌های عاشقانه و ادب فارسی است، افزود: نظامی گنجوی شاعری است که پایان قرن ششم هجری توانست شعر تنفیری را در زبان فارسی به تکامل برساند.
 
حجت‌الاسلام آل‌هاشم با اشاره به این‌که نظامی گنجوی علاوه بر پنج گنج، دیوان قصاید و غزلیاتی هم دارد، افزود: وی به جز شاعری و سخن وری، در علوم عقلی به ویژه در فلسفه، منطق، ریاضیات و نجوم هم سرآمد بوده است.
 
وی با بیان این‌که نظامی در علوم عقلی مانند اخبار، قرآن، فقه و احادیث تبحر و مهارت کامل داشته است، افزود: نظامی در اشعار خود در توحید و استدلال بر یگانگی خداوند تاکید داشت.
 
وی تاکید کرد: نظامی به علت قدرت بیان و برهان و همچنین کثرت اطلاع در این زمینه از شهرت بالایی برخوردار شده و باعث شده تا او در جهان از شهرت بیشتری داشته باشد.
 
امام جمعه تبریز با بیان این‌که مقام علمی نظامی گنجوی در شرق و غرب زبانزد است، تشریح کرد: با مروری در آثار نظامی اهتمام او در کسب دانش‌های زمان مشاهده می‌شود و نظامی او از سخنگویانی است که مانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد و تکمیل سبک و روشی خاص دست یابد.
 
گفتنی است، کنگره بین‌المللی حکیم نظامی گنجه‌ای با حضور اساتید داخلی و خارجی و نظامی پژوهان در تالار معلم تبریز آغاز به‌کار کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: