• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-6887-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

در بیانیه دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو به کنگره نظامی گنجوی مطرح شد؛

تلاش برای قرار دادن نام "حکیم نظامی" در فهرست مشاهیر یونسکو به عنوان عامل وفاق و همدلی کشورهای آسیای غربی

سعدالله نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران با ارسال بیانیه‌ی به کنگره بین‌المللی حکیم نظامی گنجوی تاکید کرد: این کمیسیون تلاش خواهد کرد به پاس تکریم این شخصیت برجسته ایرانی اقدامات و مکاتبات لازم را در راستای قرار گرفتن نامه این حکیم نامدار در فهرست مشاهیر یونسکو به عنوان عامل وفاق و همدلی کشورهای منطقه آسیای غربی انجام دهد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، متن این بیانیه که توسط دکتر مهدی حسینیان سراجه لو، مشاور دبیرکل  و عضو کمیته بین المللی کمیسیون ملی یونسکو- ایران قرائت شد، بدین شرح است؛


"برگزاری کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی توسط شما فرهیختگان و علاقه‌مندان فرهنگ غنی ایران مایه مباهات است و بنده به عنوان دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران از زحمات شما صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم.

حکیم "جمال الدین ابو محمد الیاس بن یوسف بن زکی بن موید نظامی گنجه‌ای" شاعر داستان سرا و رمزگوی ششم ایران جزو ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان فاخر می باشد. نقش او نه تنها در تعالی زبان فارسی بی بدیل می باشد که جایگاه وی در ادبیات جهان نیز انکارناپذیر است؛ او را می‌توان میراث مشترکی برای کشورهای اسلامی نامید که سبک ویژه او می تواند سبب همبستگی بیشتر در بین این کشورها شود.

 نظامی در زمره شاعرانی است که توانسته است سبک و روش خاص خود را نظیر فردوسی و سعدی ایجاد و تکمیل نماید. در بزم سرایی، بزرگترین شاعر ادبیات پارسی است و به جرات می توان گفت که او در سرایش  لحظه های شادکامی و سرور به راستی بی همتاست.

زبان شیرین است و واژگانش نرم و لطیف و گفتار دلنشین؛ آنگونه که حتی در بازگویی لحظه های رزم در اشعار خود نیز رنگ و شادی را پر رنگ دیده است.

او شاعری است حکیم و اندیشه ور، آشنا با فرهنگ و تاریخ ایران، که در پس قصه ها و داستان های عاشقانه‌اش نکات عمیق اخلاقی نهفته است.

 در پاکی و اخلاق، حکیم نظامی نظیر ندارد به گونه ای که در تمام دیوان وی یک لفظ رکیک و یک سخن سخیف و نابجا پیدا نمی‌شود و از ابتدا تا انتهای زندگی خود حتی یک بیت هجو بر زبانش جاری نشده است.

از سخن و شعر او نمایان است که وی انسانی وارسته و به دور از وابستگی است؛ نظامی هیچگاه در متن مبالغه نکرده و برای جلب نظر حکمرانان شعر نساخت. هرگز به دربار حاکمان وقت ورود نکرد و به خصوص در اواخر عمر گوشه گیر و آزاده زیست و سر در پیشگاه امرا فرود نیاورد.

کمیسیون ملی یونسکو_ایران تلاش خواهد کرد به پاس تکریم این شخصیت برجسته ایرانی اقدامات و مکاتبات لازم را در راستای قرار گرفتن نامه این حکیم نامدار در فهرست مشاهیر یونسکو به عنوان عامل وفاق و همدلی کشورهای منطقه آسیای غربی به عمل آورد.

در انتها از فعالیت‌های شما اندیشمندان خطه آذربایجان و تمامی صاحب‌نظرانی که در این کنگره بین المللی در مسیر شناسان ارزش‌های نهفته در شخصیت این حکیم برجسته تلاش می‌کنند، صمیمانه سپاسگزاری می نمایم و ضمن تبریک پیش پیشاپیش سال نو سلامتی، بهروزی و سعادت برای شما آرزو می کنم."


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: