• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-5887-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

خدابخش:

ریشه‌ی انحرافات و خرافات در مراسم‌های مذهبی بررسی شود

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه پیرایه‌ها و آسیب‌های وارد شده به عزاداری امام حسین‌(ع) با قرآن و شعائر دینی مطابقت ندارد، افزود: باید ریشه‌ی انحرافات و خرافات در مراسم‌های مذهبی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.


به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مجید خدابخش در "همایش استانی اعضای ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی" گفت: باید از علما در موضوع عزاداری‌های حسینی بقدر کافی بهره‌مند شده و تبعیت کنیم و همچنین در عزاداری‌های حسینی افراط و تفریط نکنیم.

وی با اشاره به این‌که مقام معظم رهبری در بحث مبارزه با خرافات پیشگام بوده و خطر این انحراف را در جامعه بارها مرود نقد قرار داده‌اند، خاطرنشان کرد: زمانی که کسی جرات ورود به این حوزه را نداشت، رهبر معظم انقلاب برای اولین‌بار با قدرت و شجاعت خود  در موضوع انحرافات و خرافات گام‌های بلندی برداشتند و مانع رشد این انحرافات شدند.

خدابخش با اشاره به ابعاد دلخراش و جگرسوز حادثه عاشورا، تشریح کرد: حادثه تاریخ‌ساز عاشورا آنقدر صحنه‌های سوزناکی برای بازگو کردن دارد که دیگر نیازی به افزودن هیچ پیرایه و آسیبی به آن نیست! این واقعه به قدری قلب انسان را به درد می‌آورد که دیگر نیازی به بدعت‌گذاری افراد و افزود پیرایه ندارد! 

وی الگوبرداری از شیوه‌های عزاداری‌های اهل‌بیت(ع) را چراغ راه عزاداری هیئت‌های حسینی دانست و گفت: نباید در عزاداری‌های خود افراط و تفریط کنیم. بزرگان دینی ما به خوبی نوع و نحوه‌ی عزاداری بر سید و سالار شهیدان را به ما آموخته‌اند و امروز دیگر نیازی به بدعت‌گذاری‌ها نیست.

استاندار آذربایجان شرقی، داشتن فرهنگ سعادت و شهادت را موجب بقای جامعه اسلامی دانست و افزود: در حد توان باید از این شعائر صیانت کنیم و مانع از اختلاف‌افکنی بین مسلمانان شویم.

وی با اشاره به ابتکار امام خمیمنی (ره) در بیان این جمله که «این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگهداشته است» افزود: این کلام تاریخی امام راحل در فضای روشنفکری اوایل انقلاب، راه را برای تمام افرادی که در صدد انحراف بودند بست و در ادامه تاکید امام خمینی(ره) بر برگزاری عزاداری‌ها به صورت سنتی، نمایاند که عزاداری‌های سنتی باعث از بین رفتن آسیب‌ها و پیرایه‌های اضافه شده به عزاداری‌ها است.

خدابخش تاکید کرد: در عزاداری سنتی علما حضور دارند و اگر علما در هیئت‌ها حاضر باشد با موعظه اجازه انحراف به عزاداری را نمی‌دهد.


معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی کشور نیز در این مراسم با تاکید بر این‌که مجاز به کم یا زیاد کردن مناسبت‌های مذهبی نیستیم، اظهار کرد: این مناسبت‌ها باید به همان نحوه و تاکیدی که از بزرگان و ائمه اطهار(ع) به ما رسیده، حفظ شود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی‌نژاد گفت: ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی از وجاهت قانونی برخوردار است.

وی با تحلیل و ریشه‌یابی چگونگی اضافه شدن آسیب‌ها و پیرایه‌ها به نهضت حضرت اباعبدالله(ع) افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جنگ تحمیلی علیه کشور آغاز شد و تمامی توان و قوای کشور برای بسیج و پشتیبانی جبهه‌های نبرد هشت سال دفاع مقدس به کار گرفته شد و این موضوع همیشه برای دشمنان جای سوال بود که چه نیرویی پشتیبانی انسانی جبهه‌های ایران را تامین و تجهیز می‌کند؟

روحانی‌نژاد افزود: دشمنان همواره درصدد مطالعه در این زمینه بودند لذا مطالعات و تحقیقات کارشناسی آنها نمایاند که هیئت‌ها و تشکل‌های مذهبی در ایران پشتوانه تامین نیروی انسانی دفاع مقدس است.

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی کشور ادامه داد: با توجه به تمرکز مسئولان کشور به جبهه‌ها و بعد از آن در دوران سازندگی به عمران و آبادانی بعد از جنگ، شاهدیم که غفلت‌های بسیاری در حوزه فرهنگ شده و هیئت‌های مذهبی از نظر سبک و محتوا آسیب دیده‌اند.

وی تشریح کرد: سرویس‌های اطلاعاتی موساد، انگلیس و سازمان سیا آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که بعد از دفاع مقدس باید نفوذ خود را از طریق فرهنگ افزایش دهند و فعالیت‌های ارزشمند انجام شده از سوی علما، روحانیون و مراجع تقلید را در مساجد و حسینیه‌ها را نزد افکار عمومی با تبلیغ و تحریف موهومات و خرافات جلوه دهند.

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی کشور ادامه داد: در حال حاضر مسئولان فرهنگی کشور برای مقابله با این هجمه‌ها، ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی را تاسیس کرده‌اند و این ستاد به صورت قانونی زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و مقرر است این ستاد با خرافات و شبهات مبارزه کرده و در کنار آنها به تولید محتوا بپردازد.

وی با اشاره به وجود 93هزار هئیت مذهبی در کشور، گفت: طبق پیمایش‌های انجام شده، هر ایرانی در طول سال حداقل یک‌بار در هیئت‌های مذهبی حضور می‌یابد.

وی با اشاره به ایجاد هفته‌ها و  دهه‌های مختلف برای یک مناسبت خاص، تشریح کرد: با شبیه‌سازی مناسبت‌ها به خودمان ضربه می‌زنیم، پشت سر هم تعیین دهه و هفته برای مناسبت‌های مذهبی در طول سال قابل پذیرش نیست و به مرور زمان زمینه انکار مردمی عزاداری را به وجود آورده و افراط در عزاداری به تخریب منجر می‌شود. 

روحانی‌نژاد با اشاره به رواج موسیقی‌های به کار رفته در عزاداری حضرت امام حسین (ع) افزود: به هیچ وجه پذیرفته نیست که آهنگ رسانه‌های غربی، و موسیقی سریال‌های مختلف در مراسم عزاداری استفاده شود، در برخی هیئت‌های حسینی طبل‌هایی استفاده می‌شود که قابلیت جابه جایی ندارد و در برخی مواقع افرادی که طبل می‌زنند از تعداد عزاداران بیشتر است! همه این موارد آسیب‌ها و نقاط ضعف عزاداری‌ها است و دشمنان در صدد هستند با این نوع خرافات جایگاه مردمی مساجد را در بین مردم ایران تضعیف کنند.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد آسیب‌های اجتماعی در کشور تشریح کرد: توصیه می‌کنیم هیئت‌های مذهبی در بحث آسیب‌های اجتماعی به صورت جدی وارد عمل شده و کارآمد باشند.

روحانی‌نژاد موضوع طلاق و اعتیاد را از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی دانست و افزود: اگر هر روحانی و هر کدام از هیئت‌های مذهبی بتوانند از وقوع یک طلاق در جامعه جلوگیری کنند، می‌توان با انواع دیگر آسیب‌های اجتماعی نیز مقابله کرد.
 
روحانی‌نژاد در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به فتنه‌ها و آشوب‌های دشمنان در داخل کشور افزود: هیئت‌های مذهبی در کنار نیروهای سپاه، بسیج و نیروهای انتظامی با در دست داشتن پرچم سرخ حسینی پرونده فتنه را بستند.مدیر کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: در جهت زدودن پیرایه‌ها و آسیب‌های وارد شده برچهره عزاداری‌های امام حسین(ع)، ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی تاسیس شده است.

حجت الاسلام سید شهاب الدین حسینی گفت: در راستای زدودن پیرایه‌ها به عزاداری‌های سیدالشهداء در سال‌های اخیر، طرح آسیب‌شناسی فرهنگ عزاداری در سال 79 از سوی اداره کل تشکل های دینی تدوین و در  سال 80 اجرایی شد. 

وی افزود: در این راستا ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبت های مذهبی تاسیس شد تا در ماه‌های محرم و صفر نقاط قوت مراسم‌های مذهبی را تقویت کرده و آسیب‌های وارد شده به عزاداری‌ها ساماندهی و جهت‌دهی شود.

حسینی خاطرنشان کرد: نباید به هر بهانه‌ای مناسبت های اصلی را تحت الشعاع مناسبت‌های حاشیه‌ای قرار گیرد!

مدیر کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی رواج خرافه‌هایی چون قمه زنی، رواج انواع موسیقی، طبل و سنج در عزاداری ها و... را از جمله پیرایه‌ها و آسیب‌هایی دانست که به نهضت امام حسین (ع) ضربه زده و مورد رضایت حضرت ولی عصر(عج) و مقام معظم رهبری نیست.

وی با اشاره به عملکرد سازمان تبلیغات اسلامی در ماه محرم سال جاری افزود: اوج فعالیت‌های ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی در ماه محرم سال جاری بود که در این راستا 25 جلسه با موضوع محرم برگزار شد.

وی با اشاره به حضور هیئت‌های حسینی در دهه آخر ماه صفر در مشهد مقدس خاطرنشان کرد: در دهه آخر ماه صفر نزدیک به هزار هیئت در مشهد مقدس حضور پیدا می‌کنند و اعضای این ستاد نیز در ماه صفر امسال به مشهد مقدس عزیمت کرده و به سرکشی از هیئت پرداختند.

حسینی ادامه داد: برخی از هیئت‌ها وقتی به هم می‌رسند موجبات اختلاف می‌شوند، که این موضوع از آسیب‌های بسیار مهم است، مگر می‌شود هیئت‌های حسینی که پرچم امام حسین را برداشته و با نام حضرت اباعبدالله(ع) سینه می‌زنند موجب اختلاف شوند؟

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان با اشاره به برگزاری جلسات متعدد این ستاد گفت: 18 جلسه با عنوان طلایه داران تبلیغ،  25 جلسه با مسئولان هیئت‌ها و مداحان و 75 اکیپ بررسی و نظارت تشکیل شده و به خوبی اقدامات هیئت‌ها رصد شده است.

حسینی ادامه داد: تهیه و تنظیم منشور ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی به تعداد پنج هزار نسخه و توزیع آن بین هیئت‌های مذهبی، برگزاری اجتماعات پرشور در 23 شهرستان استان از دیگر اقدامات سازمان تبلیغات اسلامی در این جهت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: به هیئت‌هایی که دچار آسیب و ساختارشکن بودند و در فعالیت‌های خود به عید ولایت و موضوع غدیر بی‌توجهی نشان دادند، تذکر داده شد، چرا که بی توجهی به غدیر موجب به وجود آمدن حادثه کربلا شده است.

وی در پایان از قدردانی و اعطای لوح تقدیر به 200 هیئت شاه حسین گویان خبر داد.

انتهای پیام