• شنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-1586-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

سرپرست سازمان جهاددانشگاهی استان خبر داد

جهادانشگاهی آذربایجان‌شرقی قطب تولید انرژی‌های تجدید پذیر/ ورود جهاددانشگاهی استان به عرصه‌ی آموزش‌های تخصصی

سرپرست سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی گفت: این سازمان از مسیر آموزش‌های کوتاه‌ مدت زبان و کامپیوتر عبور کرده و در مسیر آموزش علوم تخصصی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، دکتر جعفر محسنی در مراسم گرامیداشت سی‌وهفتمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی، ضمن خیرمقدم‌گویی به میهمانان، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی استان در سه حوزه‌ی پژوهشی، آموزشی و فرهنگی فعالیت داشته و تمسک به آیه‌ی «یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمه»، کتاب و حکمت را نقشه‌ی راه خود قرار داده است و روزبه روز نیز در خدمت‌رسانی به جامعه فعال‌تر بوده تا در عرصه‌های مختلف برای کشور افتخارآفرینی ‌کند.
 
سرپرست سازمان جهاددانشگاهی استان با اشاره به ظرفیت‌های جهاددانشگاهی از جمله فعالیت‌های مرکز درمان ناباروری این سازمان، ادامه داد: این مرکز از سال ۸۹ شروع به فعالیت در حوزه درمان ناباروری و مطالعات سلول‌های بنیادی کرده و  خدمات تخصصی درمان مشکل ناباروری زوجهای نابارور را مطابق با استانداردهای جهانی ارائه می‌کند.
 
وی با بیان اینکه در تلاش برای فعال‌سازی گروه‌های پژوهشی در مرکز درمان ناباروری هستیم، افزود: می‌خواهیم در این عرصه نیز حرفی برای گفتن داشته باشیم و در راستای حل معضل ناباروری در سراسر کشور قدم‌های موثری برداریم.
 
وی با اشاره به فعالیت‌های شاخص مرکز درمان ناباروری و موفقیت‌های این مرکز، خاطرنشان کرد: مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان به حدی اعتبار یافته که وزارت بهداشت جمهوری آذربایجان، نماینده‌ای برای عقد قرارداد با این مرکز  فرستاده و به طور رسمی از هفته‌ی بعد، بیماران نابارور این کشور به مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان ارجاع می‌یابند.


  وی ادامه داد: این نهاد انقلابی در راستای حمایت از اقشار کم درآمد روستایی نیز گام‌هایی برداشته که از جمله آن انعقاد قرارداد با بیمه‌ی برکت است و در این راستا خدمات خاصی را به افراد کم بضاعت ارائه خواهیم داد.
 
دکتر محسنی با اشاره به توسعه آزمایشگاه تشخیص طبی جهاددانشگاهی استان، یادآور شد: در طول دوره‌های خدمت، این مجموعه نیز توسعه و گسترش بسیاری داشته و اکنون طب پیشگیری و سلامت نیز به این مجموعه اضافه شده است، با توجه به اینکه کم‌تحرکی و زندگی ماشینی تا ۴۰ درصد مردم را به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا کرده است از این رو این کلینیک در راستای پیشگیری و بهبود شیوه زندگی تاسیس شده و امید است که شاهد پیشرفت‌های روزافزون این مجموعه در حوزه‌ی درمان بیماری‌ها باشیم.
 
وی با اشاره به فعالیت‌های سازمان جهاددانشگاهی استان در زمینه‌ی فنی و مهندسی، بیان کرد: این نهاد انقلابی در حوزه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در حال فعالیت بوده و پکیج عشایری که نیروگاه خورشیدی قابل حمل است، را طراحی کرده و این فعالیت‌ها باعث شده که جهاددانشگاهی استان بتواند در چندین مدل نیروگاه‌های خورشیدی تولید کند.
 
وی اظهار کرد: جهاددانشگاهی استان قطب انرژی های تجدید پذیر در بین جهادهای دانشگاهی در کشور می‌باشد و پروژه‌های این حوزه از دیگر مراکز و واحدهای جهاددانشگاهی در سطح کشور به این مرکز ارجاع می شود.
 
-سرپرست سازمان جهاددانشگاهی استان با اشاره به فعالیت‌های پژوهشکده‌ی علوم انسانی جهاددانشگاهی استان، تاکید کرد: این پژوهشگاه درحال اخذ مجوز از وزارت علوم بوده و فعالیت‌های بسیاری را انجام داده است، اهمیت انجام کارهای علمی بسیار بالا بوده و حتی هموار کردن مشکلات و معضلات اجتماعی نیز نیازمند فعالیت‌های علمی است.
 
وی با اشاره به عملکرد سازمان جهاددانشگاهی استان در ارائه‌ی آموزش‌های کوتاه مدت و بلند مدت، افزود: سازمان جهاددانشگاهی از مسیر آموزش‌های کوتاه‌مدت همانند آموزش زبان و کامپیوتر عبور کرده و به آموزش حوزه‌های تخصصی از جمله کشاورزی، علوم پایه و ... وارد شده که افتخاری برای این نهاد انقلابی بوده و توانسته  به نوعی رسالت خود را در این راستا انجام دهد.


وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی استان نیز تشریح کرد: خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در حوزه‌های مختلف و خبرگزاری بین‌المللی قرآنی(ایکنا) در حوزه‌ی مباحث قرآنی و همچنین مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران "ایسپا" که در دوازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری قدرت و دقت خود را با پیش‌بینی درست نتایج نشان داد، در خدمت‌رسانی و ارائه‌ی اطلاعات دقیق به جامعه همواره فعال بوده‌اند.


دکتر محسنی با اشاره به معضل بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، بیان کرد: این معضل همه را آزار می‌دهد، لذا جهاددانشگاهی در این راستا بحث تجاری‌سازی، اشتغال و فناوری را در سطح کشور فعال کرده و بخشی از این فعالیت‌ها نیز در جهت توانمندسازی فارغ‌التحصیلان در جهاددانشگاهی استان فعال است.
 
وی با تاکید بر اینکه مراکز علمی و دانشگاهی باید در راستای اقتصاد مقاومتی به داد جامعه برسند، خاطرنشان کرد: ما باید در تامین مواد استراتژیک به خودکفایی برسیم و مراکز علمی می‌توانند در این زمینه نقش بسزایی ایفا کنند، ما زمانی به موفقیت می‌رسیم که خودمان را باور کنیم و بدانیم که فعالیت‌هایمان می‌تواند اثرگذاری لازم را داشته باشد؛ همانگونه که در حوزه‌ی سلول‌های بنیادی پنجمین کشور دنیا هستیم و محصولات خوبی در کشور تولید می‌شود که در دنیا مشتری دارد.
 بر اساس این گزارش، در پایان این مراسم از خانواده های شهدای جهاددانشگاهی، بازنشستگان، جهادگران نمونه و دانش آموزان نمونه خانواده جهاددانشگاهی با حضور مسئولان استانی  تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام