• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-15914-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

افتتاح مجتمع‌های آبرسانی در 67 روستای آذربایجان‌شرقی به مناسبت هفته‌ی دولت


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌شرقی از افتتاح مجتمع‌های آبرسانی در 67 روستای استان به مناسبت هفته‌ی دولت خبر داد.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، علی صمدی نژاد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه 32 مجتمع آب برای روستاهای استان در دست احداث است، گفت:در سال گذشته 9 مجتمع افتتاح شده است و در سال جاری برای 67 روستای استان، افتتاح فاز نخست 9 مجتمع آب با اعتبار 22 میلیارد تومان در دستور کار قرار دارد.
 
وی یاد آور شد: دو هزار و 700 روستا در آذربایجان‌شرقی وجود دارد که حدود یک میلیون و 137 نفر در این روستاها ساکن‌ اند و هم‌چنین یک هزار و 945 روستا، دارای بالای 20 خانوار است و از طرفی 754 روستای کم تر از 20 خانوار در سطح استان قرار دارد.
 
وی با اشاره اینکه دو هزار و 210 روستا دارای آب لوله کشی است، اعلام کرد: 97 درصد روستاهای استان دارای آب لوله کشی و 81 درصد جمعیت روستا‌ها تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی هستند.
 
صمدی نژاد با تاکید بر به اینکه شاخص بهره مندی از آب مطلوب 84 درصد است، افزود :این شاخص از متوسط کشوری 5 درصد بالا بوده است.
 
وی به اهمیت صرفه جویی آب در روستاهای استان تاکید کرد و گفت: در سال‌های گذشته بسیاری از روستاهای استان دارای قنات و چشمه بودند که متاسفانه به دلیل خشکسالی‌های اخیر، 90 درصد از آن‌ها خشک شده‌اند.
 
صمدی نژاد با اشاره به اینکه با افرادی که به صورت غیرمجاز از شبکه‌های آب استفاده می کنند، به طور جدی برخورد می‌شود، افزود: سال گذشته  495 مشترک غیر مجاز در برخی مناطق روستایی استان شناسایی شد.
 
وی ادامه داد: قانونی برای برخورد با مشترکین غیرمجاز در مجلس تصویب شده است و دادگستری شهرستان‌ها نیز با این افراد برخورد می کنند و جرایم نقدی و زندان نیز  برای آنان در نظر گرفته شده‌است.
 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خاطرنشان کرد: الگوی مصرف ماهانه‌ی آب، 18 هزار متر مکعب است که برخی از مشترکان این الگوی مصرف آب را رعایت می کنند و گروهی متاسفانه نسبت به آن بی‌توجه هستند.
 
وی یاد آورشد: به 137 روستای استان به طور سیار آب رسانی می‌شود و 47 روستا فاقد آب هستند و برای صرفه جویی در مصرف آب، برخی از روستاها به دو شکل شبکه‌ای آب قابل شرب و غیر شرب برای مصارف کشاورزی آبرسانی می‌شوند.
 
وی در بخشی از سخنان خود از راه‌اندازی سامانه 1523 برای پرداخت قبوض آب و اطلاع رسانی شهروندان خبر داد.
 
صمدی نژاد با تاکید بر بهره برداری شبکه‌ی فاضلاب روستایی در روستای کندوان، گفت: فاضلاب روستای لیقوان با ۷۵ درصد و روستای بیرق با ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست و فاضلاب شش روستا از طریق بانک توسعه اسلامی در سطح استان اجرایی می‌شود.
 

وی با اشاره به قطعی آب روستای باغ معروف که در برخی محلات رخ داده بود، یاد آورشد: آبی که برای باغ معروف تامین می‌شود قسمتی از آب زرینه رود و چاه‌های محلی تامین است که به دلیل اینکه برخی محلات باغ معروف مانند محله‌ی اکبر آباد در بالا دست روستا قرار دارند، از لحاظ فنی آب کافی تامین نمی‌شد و خوشبختانه درحال حاضر، آب رسانی روستای باغ معروف به طور کلی تامین می‌شود.

انتهای پیام