• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-9387-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

کارگردان نمایش فولکلور "آپاردی سللر سارانی" در گفت‎وگو با ایسنا:

نمایش "سارای"، فرصتی برای آشتی با فرهنگ بومی در عصر تهاجم فرهنگی است

کارگردان نمایش فولکلور "آپاردی سللر سارانی" گفت: نمایش "سارای" یا "آپاردی سللر سارانی"، فرصتی برای آشتی با فرهنگ و سنت‎های بومی آذربایجان در عصر تهاجم‎های فرهنگی است. 
  
امیر حجازی، در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، با بیان این مطلب اظهار کرد: این نمایش به همان قصه‎ی معروف "سارای" اشاره دارد که سالیان سال بر زبان مردم آذربایجان جاری بوده و نسل به نسل و به عنوان قصه نقل شده است. همچنین این قصه نه تنها در میان مردم آذربایجان شناخته شده است، بلکه افسانه‎ای فرامرزی نیز به شمار می‎آید. 
  
وی افزود: در عصری که شاهد هجوم بی امان هجمه‎های فرهنگی از رسانه‎های غربی بوده و زبان و فرهنگمان در محاصره‎ و مورد تهدید تهاجم فرهنگی است، اجرای نمایش‌های فولکلوری از این دست می‎تواند گام موثر و مثبتی در راستای احیای فرهنگ و زبان مادری باشد. 
  
وی بیان کرد: مشغله‎های فراوان ناشی از زندگی ماشینی، آدمی را از اصل و معنای واقعی زندگی خود دور کرده و سبب فراموش شدن برخی آداب و رسوم بومی شده است و اجرای چنین نمایش‎هایی به منظور حفظ ادبیات، زبان و سنت‎های بومی ضروری است. 

حجازی با اشاره به این که بیش از 40 نفر در به اجرا در آمدن این نمایش نقش دارند، گفت: گروه‎های مختلفی در شکل گیری این اثر نقش داشته‎اند که با حضور گروه بازیگری، موسیقی و عاشیق‌لر و گروه فرم تعداد افراد به بیش از 40 نفر می‌رسد. 
  
وی که کارگردانی و نویسندگی این نمایش را بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: نمایش "آپاردی سللر سارانی" از نیمه‌ی اول مرداد به مدت 20 الی 30 روز به روی صحنه می‎رود و امید است تا این اثر فولکلور با استقبال گرمی از سوی مردم مواجه شود. زیرا نمایش "سارای" به عنوان نوستالژی برای گذشتگان و فرصتی برای آشنایی با فرهنگ بومی آذربایجان برای نسل جدید تلقی می‎شود. 
  
گفتنی است، نمایش "آپاردی سللر سارانی" به نویسندگی و کارگردانی "امیر حجازی" از نیمه‎ی اول مرداد و در تئاتر شهر تبریز به روی صحنه می‎رود. 
  
 

انتهای پیام