• جمعه ۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 962-214-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

امام جمعه تبریز:

رعایت اخلاق انتخاباتی، امری ضروری است


امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه باید اخلاق در انتخابات رعایت شود، تاکید کرد: باید سعی کنیم افرادی را انتخاب کنیم که به فکر دین و معیشت مردم بوده و به عزت اسلام و مسلمین اهمیت می‌دهند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، آیت‌الله محسن مجتهد شبستری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز، با اشاره به اینکه در جامعه اسلامی باید احکام اسلامی رعایت شود، اظهار کرد: در جامعه‌ی اسلامی مواردی چون حجاب و سایر موارد باید رعایت شود، چون اکثریت مسلمان هستند و باید ظواهر اسلامی در چنین جامعه حاکم شود.

وی اضافه کرد: زمانی که در اروپا یک جمعیت اندکی زندگی می کردند، نور اسلام به اسپانیا و اندلس سابق تابید و به دین اسلام گرویدند؛ اما با مطالعه و تحقیق در می‌یابیم که اسپانیا چگونه از دست رفت، در ابتدا اسلام آورده بودند اما بعد استعمارگران آمدند و شراب خواری و بی حجابی را  در این جامعه رواج داده و بعد مسحیان داخل این جامعه شدند.

وی با اشاره به اینکه یکی از کلیدی‌ترین برنامه‌های پیامبر اسلام(ص) ایجاد وحدت، همدلی و برادری بود، اضافه کرد: اسلام دین محبت، عاطفه و دین همدلی  است و به شدت به مسائلی که با عواطف بشری سازگار نبوده و برخلاف اصول انسانی است، مبارز می کند که مبارزه با تهمت، تهدید، شایعات و ... از جمله‌ی آن است.

آیت‌الله مجتهد شبستری با بیان اینکه در آستانه‌ی انتخابات هستیم، بیان کرد: مبادا در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری و همچنین شوراها، بازار شایعات، دروغ‌ها، تهمت‌ها و افتراها رایج شود که این موضوع برخلاف شئون اسلامی است، باید صمیمیت و صفا داشته باشید.

وی با بیان حدیثی مبنی بر اینکه، دروغ‌گویی حتی از شرب خمر نیز بدتر است، یادآور شد: ارائه‌ی آمار و ارقام نادرست، دروغ گفتن و دادن وعده‌های دروغ گفتن، مصداق کذب بوده و مطرح کردن یک سری مسائل خلاف واقع، هرگز در انتخابات مناسب نیست.

وی با تاکید بر اینکه تخریب در انتخابات جایز نیست و فایده‌ای هم ندارد، بیان کرد: کاندیداها یا هواداران هرگز اقدام به این عمل نکنند که فایده و نتیجه‌ای ندارد؛ اگر می‌خواهند از طرف موردنظر خویش تعریف کنند، اشکالی ندارد اما واقعیات را بازگو کرده و دیگران را تخریب نکنند.

آیت‌الله مجتهد شبستری با اشاره به فرا رسیدن، ۲۵ رجب و شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع)، بیان کرد: برخی خیال می کنند امام کاظم (ع) فقط مشغول عبادت بود و به امور سیاسی کاری نداشت، در حالی که امام موسی کاظم (ع) سال‌های متمادی در زندان بود و اگر اهل مبارزه نبود هرگز به زندان نمی‌افتاد.

وی با اشاره به فرا رسیدن عید مبعث نیز خاطرنشان کرد: این عید بزرگ را به محضر مبارک امام زمان(عج)، مقام معظم رهبری و آحاد مردم تبریک گفته و ان‌شاءالله تحت لوای پیامبر اسلام (ص) سعادت هر دو جهان برای مردم نصیب شود.

وی با تاکید بر فرا رسیدن سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان امام در سال ۵۸، یادآور شد: شاید در آن زمان هیچکس فکر نمی کرد که این نهاد تا این اندازه، بابرکت و مفید باشد و علاوه بر دفاع از انقلاب اسلامی، در سازندگی کشور  نیز نقش مثبت و موثری داشته باشد.

امام جمعه تبریز با اشاره به فعالیت‌های سپاه پاسداران در تمامی بخش‌های جامعه، افزود: قرارگاه خاتم الانبیاء فعالیت‌های بسیار مفیدی داشته و عملیات عمرانی و خدمات سازندگی زیادی را در کارنامه خود دارد و همچنین فعالیت سپاه در زمینه دفاع از کشور، حضور در بلاد اسلامی و همچنین اقدامات فرهنگی و... قابل تقدیر است.

وی با اشاره به فرا رسیدن هفته‌ی سلامت نیز بیان کرد: امید است که مردم عزیز با پزشکان و مسئولان سلامت کشور همکاری کنند تا نعمت سلامت در جامعه بیش از پیش حاکم شود، چرا که اگر سلامتی نباشد، توفیق عبادت هم ممکن نخواهد بود، پایه‌ی اولیه سعادت دنیوی و اخروی انسان در سلامت روح و جسم است.

وی گفت: چهارم اردیبهشت ماه نیز سالروز شکست نظامی آمریکا در طبس است، در این ماجرا نباید هرگز فراموش کنیم که خداوند متعال این نظام اسلامی را حفظ و حراست می کند، چون مردم مسلمان ایران در صحنه‌هایی از اسلام حراست کرده اند، از این رو عنایت الهی شامل حال کشورمان شد و طوفان شن، هلیکوپترهای آمریکار را در هم کوباند و توطئه برهم خورد.

آیت‌الله مجتهد شبستری خاطرنشان کرد: حادثه سیل در استان موجب تلفات جانی و خسارات مالی شده و احساسات مردم ایران و به ویژه مردم استان، جریحه دار شد؛ بنده دیروز از مناطق سیل‌زده بازدید کرده و به پای صحبت‌ اهالی نشستم که برخی‌ها می‌گفتند از یک خانواده هفت نفر در جریان قربانی شده و تنها یک نفر مانده  که این موضوع بسیار جانگدازی است.

وی ادامه داد: پیکرهای ۲۲ نفر از قربانیان سیل چنار پیدا شده و در شهرستان آذرشهر نیز پیکرهای ۲۰ تن از قربانیان پیدا شده که خداوند به خانواده‌هایشان صبر عطا کند.

وی گفت: مسئولان قول داده‌اند که خسارات سیل را به زودی جبران کنند، امیدواریم که این‌ها در حد قول نبوده و عملی شود و بنیاد مسکن نیز خانه ها را هر چه زودتر احداث کند، چرا که این افراد به تبع مهربانی و غیرت اهالی روستا در خانه‌ی دیگران ساکن شده‌اند، از این رو باید سریع‌تر خانه‌هایشان آماده شود.

امام جمعه تبریز با اشاره به همکاری نهادها و دستگاه‌های مختلف در جریان سیل، تاکید کرد: سپاه، بسیج، ارتش، هلال احمر، صدا و سیما و مردم نهایت تلاش خود را در این حادثه به کار بستند که صمیمانه قدردانی می‌کنیم؛ این همدلی و وحدت قابل تقدیر است، امید است که مسئولان محترم برنامه هایی جهت پیشگیری از وقوع چنین حوادثی اتخاد کنند تا دیگر تکرار نشود.

وی با اشاره به بیانات رهبری در دیدار فرماندهان نظامی ارتش به مناسبت روز ارتش، بیان کرد: سخنان رهبری، واقعاً صلابت و شجاعت امام راحل را یادآوری می کرد، ما باید شاکر باشیم که خداوند چنین رهبر شجاع و فرزند امیرالمونین(ع) را نصیب ما کرده است.

وی تاکید کرد: بیش از هرچیز رعایت اخلاق در رقابت های تبلیغاتی لازم است، همچنین نزاکت، صداقت و ادبیات وزین نیز باید در این زمینه حاکم باشد.

امام جمعه تبریز در این خصوص ادامه داد‌: در جمهوری اسلامی ایران، میثاق ملی و فصل الخطاب قانون است و گردن نهادن به نهادهای قانونی در چنین امری ضروری است و امام در این خصوص فرمودند «من هشدار می دهم که تضعیف و توهین به شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور است» و جمله‌ی بعدی ایشان «همه باید تشخیص شورای نگهبان که قانون و میزان است را بپذیرند» می باشد. امید است هیچکس برخلاف موازین عقلی و شرعی و قانونی عمل نکند، چرا که هم آبروی خویش را برده و هم باعث زحمت دیگران می شود.

انتهای پیام