• یکشنبه ۲۶ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9712-3586-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

به میزبانی دانشگاه تبریز

نخستین نشست کمیته مشترک عملیاتی سازی تفاهم نامه بین وزارت علوم و شورای علم و فناوری ترکیه برگزار شد

اولین نشست کمیته مشترک عملیاتی سازی تفاهم نامه بین وزارت علوم، تحقیقات فناوری و شورای علم و فناوری ترکیه (توبیتاک) به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد. 

 به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، حمایت از انجام طرح‌های تحقیقاتی مشترک، تبادل استاد و دانشجو برای دوره‌های کوتاه مدت پژوهشی و استاد راهنمای مشترک و غیره از جمله محورهای مورد بحث دو طرف بود. 

 بر اساس همین گزارش عناوین پروژه‌های تحقیقاتی نیز به زودی بعد از بررسی دانشگاه تبریز به عنوان اجرا کننده ایرانی و نیز اداره مرکزی توبیتاک مشخص خواهد شد. 

 همچنین برنامه حمایتی از طرح‌های صنعتی- دانشگاهی دو طرفه نیز در دستور کار قرارگرفته که بعد از شروع اولین مجموعه از طرح‌های بین دانشگاهی با توافق طرفین اعلان خواهد شد. 

 بر اساس مذاکرات و توافقات اولیه نشست، همچنین مقرر شده، فراخوان عمومی طرح‌های مشترک به زودی اعلام شده و در این طرح طرفین به صورت (دانشگاه + دانشگاه) و (صنعت + دانشگاه) طرح‌های خود را به اجرا در آورند. 

 در همین راستا طرح‌های ایرانی از طرف کشور ترکیه و طرح‌های ترکیه نیز از طرف کشور ایران مورد حمایت مالی قرار خواهد گرفت. 
 در این نشست همچنین مقرر شده که فراخوان و موضوعات تابستان امسال شروع و بعد از داوری طرح‌ها تا آخر سال 2019 عملیاتی شود. 

 این نشست به ریاست دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی و دکتر حسن ماندال، رئیس توبیتاک کشور ترکیه برگزار شد. 

 رئیس دانشگاه تبریز، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز، معاون بین الملل دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، مدیر همکاریهای بین المللی دانشگاه تبریز  و کارشناس میز ترکیه مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی به عنوان اعضای کمیته طرف ایرانی و دکتر ابراهیم قلیچ اسلان، رئیس موسسه تحقیقاتی مرمره استانبول و رئیس اداره روابط دو و چندجانبه توبیتاک دکتر کاراجا، سرکنسول ترکیه در تبریز، اعضای هیات طرف ترکیه در این نشست حضور داشتند.

انتهای پیام