• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-2287-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان‌شرقی:

۳۲۴ رسانه در استان فعالیت می‌کند/رسانه‌ها ملزم به بیمه‌ی خبرنگاران هستند


مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان‌شرقی همزمان با روز خبرنگار در دفتر خبرگزاری ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی حضور یافته و ضمن تبریک روز خبرنگار، با دست اندرکاران این رسانه گفت‌وگو کرده و به سوالاتشان پاسخ گفت. 
  
محمدمحمدپور با بیان این‌که خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا جو ارزشمندی دارند، گفت: زحمات خبرنگاران قابل تقدیر بوده و امیدوارکننده است. 
  
وی با اشاره به این‌که بدون فعالیت عرصه‌ی خبری، امیدی به جریان توسعه نیست، اظهار کرد: جاری شدن گفتمان فرهنگی در گرو کار اخالی رسانه و خبرنگاران بوده و در غیر این صورت مسیر توسعه مبتنی بر فرهنگ نخواهد بود. 
  
وی با تاکید بر این‌که توسعه بارور نمی‌شود مگر منشا فرهنگی داشته باشد، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها ملزم به بیمه‌ کردن خبرنگارانشان(خبرنگارانی که تحت عنوان کار حرفه‌ای با رسانه‌ها فعالیت می‌کنند) هستند و یکی از ملاک‌های ارزیابی هر رسانه، بیمه بودن خبرنگاران آن رسانه است. 
  
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان با بیان این‌که در کار خبری "کار پاره وقت" نداریم مگر اینکه خود خبرگزاری فعالیت فرد را به عنوان فعالیت "پاره وقت" تشخیص دهد، افزود: در حال توجیه سیستم بیمه هستیم و رسانه نیز باید این موضوع را تفهیم کند که کار خبرنگاری، کاری میدانی است. 
  
وی با اشاره به فعالیت ۳۲۴ رسانه در استان، یادآور شد: از لحاظ تعداد رسانه‌ها استان ما رتبه‌ی پنجم کشوری را دارد که ۱۱۰ مورد رسانه‌های استان شامل پایگاه‌های خبری، ۱۰ مورد شامل رسانه‌های الکترونیکی، 15 مورد شامل روزنامه و بقیه نیز شامل هفته نامه، ماهنامه، فصلنامه، تخصصی، سراسری، استانی و شهرستانی است. 
  
محمدپور با بیان این‌که تعدادی از روزنامه‌ها و هفته‌ نامه‌های استان سراسری هستند، خاطرنشان کرد: عوامل متعددی مطرح است تا نشریه و روزنامه‌ای در سطح کشور تاثیرگذار باشد که برخورداری از نیروهای حرفه‌ای و کارآمد، تاثیرگذار و اهل قلم از جمله‌ی آن است. 
  
وی با اشاره به ساماندهی و رتبه بندی خبرنگاران نیز یادآور شد: خبرنگاران در این رابطه به سامانه "ای رسانه" وارد شده و اطلاعات خود را وارد کنند تا رتبه بندی شده و کارت خبرنگاری صادر شود . 
  
وی در ادامه با تاکید براهمیت آموزش و یادگیری اصول و فنون خبرنویسی برای خبرنگاران، اظهار کرد: در این عرصه، گذراندن دوره‌های آموزشی برای خبرنگاران بسیار اهمیت دارد. 
  
معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی استان نیز در این دیدار با تاکید بر این‌که فعالیت رسانه‌ای در توسعه‌ی استان بسیار تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا با رویکرد حرفه‌ای، اخلاق‌مدار و معتدل حرکت کرده و برآنند تا بدون وابستگی‌های سیاسی و جناحی، حرکت مثبت و امیدوارکننده‌ و نگاه توسعه محورانه‌ای داشته باشند . 
  
احد حاجی بلند با بیان این‌که در تلاش هستیم تا با رویکرد فرهنگی و اجتماعی فعالیت‌های خود را توسعه دهیم، گفت: سیاست جدید ما ورود به مقوله‌ی "اقتصاد فرهنگ" است.

انتهای پیام