• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-6814-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

راهیابی 40 عکس کرسی به بخش مسابقه کمپين کرسی قاضی جهان


مسئول راه اندازی دومین کمپین کرسی قاضی جهان از راه یابی 40 عکس کرسی به بخش مسابقه دومین کمپین کرسی قاضی جهان در آذربایجان شرقی خبر داد.


به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی،  وحید کاظم زاده قاضی جهانی با اشاره به این‌که با راه‌اندازی کمپین کرسی در زمستان امسال تصاویر زیادی از کرسی‌های بزرگ و کوچک در شهر و روستا به این کمپین ارسال شد، گفت: از صدها کرسی موجود شرکت کننده در این کمپین، 40 عکس کرسی با مشخصات و شرایط اعلامی توسط هیئت داوری این مسابقه تطابق داشتند که به بخش مسابقه کمپین راه یافتند.


وی با بیان این‌که در مراسم اختتامیه این کمپین به صاحبان 18 کرسی برتر جوایز نفیسی اهدا خواهد شد، ادامه داد: شش جایزه به کرسی‌هایی اهدا می‌شود که بیشترین بازدید را در فضای مجازی کسب کرده‌اند، شش جایزه به کرسی‌هایی تعلق می‌گیرد که توسط هیات داوران کمپین انتخاب و معرفی می شوند و شش جایزه دیگر در همایش پایانی به قید قرعه به صاحبان شش کرسی از بین همه شرکت‌کنندگان درمسابقه کمپین کرسی تعلق می‌گیرد.


مدیر گروه آنایوردوم قاضی جهان یادآور شد: در آستانه رویداد بزرگ تبریز 2018  و با هدف احیای سنت‌های قدیمی، بالا بردن صفا و صمیمیت در بین اعضای خانواده، افزایش دورهمی‌های خانوادگی، ارزش‌های طبی و نیز استفاده بهینه از انرژی در سردترین فصل سال، کمپین استفاده از کرسی به عنوان میراث ماندگاری از گذشتگان برای دومین سال متوالی در قاضی جهان از توابع شهرستان آذرشهر برگزار شد.


وی با اشاره به این‌که دیدن تصاویر کرسی ژاپنی‌ها در دهکده مجازی برای جوانان قاضی جهانی کافی بود تا دست به کار شوند، افزود: کرسی یکی از نوستالژی‌های ما ایرانی‌ها به ویژه اهالی خونگرم آذربایجان در ایام زمستان است و زیر گرمای آن در دورهمی‌های شبانه زمستان قصه‌های قدیمی هزار و یک شب درِ گوش بچه‌ها زمزمه می‌شد.


وی که این روزها از تلاش ژاپنی‌ها برای ثبت این وسیله قدیمی گرمایشی در قالب اختراعی جدید به نام خودشان گلایه مند است، ادامه داد: ایرانی‌ها نباید اجازه دهند دیگر کشورها مبانی بومی و فرهنگی‌شان را به یغما برده و به نام خود ثبت کنند و از این رو جوانان قاضیج هان با راه اندازی کمپین کرسی در دو سال گذشته تلاش می‌کنند که اجازه ندهند ژاپنی‌های چشم بادامی کرسی را به‌نام خودکنند.


کاظم‌زاده قاضی جهان در بخشی دیگر از سخنان خود استفاده از نمادهای سنتی و اسباب قدیمی همچون سماور ذغالی و... در اطراف و روی کرسی، حضور تمام یا بخشی از اعضای خانواده اعم از پدرو مادر در اطراف کرسی و تصاویر منقل سنتی یا برقی به همراه عکسی مجزا از چارچوب تخته ای یا فلزی کرسی و بالاخره نصب آرم کمپین منقش به رویداد تبریز 2018 را از شرایط ویژه هیات داوران برای انتخاب شش کرسی برتر  عنوان کرد و گفت: سنت برقراری کرسی در فصل زمستان و شب نشینی‌های خانوادگی، یکی از رسوم قدیمی آذربایجان محسوب می شود که طی آن اعضای خانواده دور کرسی جمع شده و ضمن پذیرائی با میوه، آجیل و تنقلات سنتی، از صحبت‌های بزرگان خانواده استفاده می‌کنند.


وی با بیان این‌که با رواج زندگی مدرن و ماشینی و برچیده شدن کرسی از خانواده های این مناطق، شب نشینی‌های خانوادگی در شهرهای آذربایجان شرقی به کلی برچیده شده و در مناطق روستایی نیز به شدت کمرنگ شده است، گفت: گسترش روز افزون جنبه‌های مدرن زندگی مانند فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و ماهواره و تلویزیون بنیان بسیاری از خانواده‌ها را دچار مشکل کرده و برنامه ریزی دستگاه‌های مختلف نیز کار به جایی نبرده است.


کاظم‌زاده با بیان اینکه یکی از خصوصیات بارز نیاکان ما صرفه‌جویی بود و سعی می‌کردند که زندگی‌شان را براساس داشته‌های خود تنظیم کنند، ادامه داد: سنت استفاده از کرسی‌ نشات گرفته از همین تفکر در بین مردمان گذشته بود و کرسی علاوه بر گرم کردن فضای خانه، کارکرد اجتماعی و فرهنگی بسیار تاثیرگذاری داشته به طوری که ضمن فراهم آوردن زمینه دورهمی و صمیمیت اعضای یک خانواده، پایگاهی برای فعالیت های فرهنگی مانند شعرخوانی، بازگویی خاطرات، قصه گویی و ... بوده است.


این فعال مدنی با بیان این‌که طبق نظر کارشناسان علوم طبی، کرسی علاوه بر صرفه جویی بسیار زیاد در مصرف گاز، باعث حفظ سلامتی بدن شده و فواید بی‌شماری را به همراه دارد که از آن جمله می‌توان به رفع کم خونی، پاکسازی بدن، تقویت حافظه، درمان آرتروز رماتیسم، درد زانو و درد کمر و دیسک، کاهش قند خون و داشتن خواب آرام و راحت اشاره کرد، افزود: گذشته از پیامدهای مثبت اقتصادی این کمپین مانند صرفه جویی در مصرف انرژی، تاثیرات فرهنگی و اجتماعی آن بسیار فراتر از حساب و کتاب‌های مادی است.


وی تاکید کرد: متاسفانه هر چه به سمت زندگی ماشینی پیش رفتیم و از فضای زندگی سنتی دور شدیم، صفا و صمیمیت جمع شدن دور کرسی و بهره بردن از گرمای آن نیز کمرنگ و سردتر شد اما خوشبختانه این روزها هم‌چون گذشته یاد کرسی در خانه‌ها زنده شده و به اذعان خانواده‌های قاضی جهانی، صفا و صمیمیت در بین اعضای خانواده پررنگ تر شده است .


وی خاطرنشان کرد: جوانان قاضی جهان ثابت کردند که می‌توان ظرفیت شبکه‌های اجتماعی را به دید فرصت نگاه کرده و از آن در راستای تعمیق ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی استفاده کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: