• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-7687-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

نشست نمایندگان آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن و مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی برگزار شد


نشست مشترک در راستای ارتقای همکاری‎‌های متقابل بین آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) و اداره کل میراث فرهنگی استان در حوزه انجام مطالعات و امکان سنجی با هدف توسعه گردشگری تبریز و استان برگزار شد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، آکیرا اوهارا، کارشناس ارشد میراث فرهنگی وگردشگری جایکا، در این نشست بر ارتقای جایگاه تبریز در مقیاس جهانی تاکید و گفت: تبریز صرف یک شهر نیست بلکه عضو تاثیرگذار کوریدور جاده ابریشم و ورودی اروپا به شمار می‌رود از این رو باید به شایستگی مورد معرفی قرار گیرد. 
  
وی برندسازی و طراحی برنامه‌های عملی را در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی مهم برشمرد و افزود: تبریز به دلیل دارا بودن آثار ثبتی در فهرست جهانی یونسکو هم‎چون بازار تبریز و قرارگیری آن در مسیر جاده ابریشم ظرفیت بالائی برای توسعه گردشگری تاریخی و فرهنگی دارد. 
  
آکیرا اوهارا بیان کرد: تجزیه و تحلیل آماری درست منابع و زیر ساخت‌های موجود هم از لحاظ گردشگری و میراث فرهنگی در استان می‌تواند در شناسایی ظرفیت‌های استان و در نتیجه اجرای موفق پروژه‌ها و معرفی استان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران یاری رساند. 
  
وی بر نقش پررنگ بخش خصوصی در حوزه گردشگری تاکید کرد و افزود: بیشتر صنعت گردشگری متعلق به بخش خصوصی است و رونق گردشگری در گرو فعالیت و همکاری دوجانبه این بخش با بخش دولتی خواهد بود. 
  
اوهارا هم‌چنین بر مشارکت جامعه محلی در اجرایی کردن برنامه‌های گردشگری تاکید کرد و گفت: آگاهی و میزان مشارکت مردم بومی و محلی برای توسعه گردشگری بسیار مهم است. 
  
مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی استان در این نشست یاد آور شد: پیشینه غنی تاریخی تبریز و قرارگیری آن در مسیر جاده ابریشم این شهر را به یکی مهمترین شهرهای کشور تبدیل کرده است که همین امر می‌تواند موجب ایجاد تعاملات بین المللی گردد. 
  
وی تشریح کرد: میراث فرهنگی استان همکاری‌های بسیار خوبی با مجموعه‌های علمی و دانشگاهی داخلی و خارجی داشته است و آمادگی داریم تا پروژه‌های مشترکی را با مشارکت جایکا در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری اجرا کنیم. 
  
مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه با تاکید بر ظرفیت‌های ویژه استان، بیان کرد: منطقه ارسباران که در حال ثبت جهانی است و میراث طبیعی و نیز فرهنگی و تاریخی منحصر به فردی را در خود جای داده است و هم‌چنین شهر تاریخی مراغه با دارا بودن منابع عظیم تاریخی و دیرین شناختی می‌توانند به عنوان پروژه‌های مشترک در حوزه‌های تخصصی، هدف مطالعات و همکاری‌های استان با جایکا قرار گیرند. 
  
آبدار در ادامه به جایگاه تبریز در میان کشورهای اسلامی به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 اشاره کرد و گفت: استفاده از تجارب جایکا در حوزه‌های مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری خصوصا در جلب مشارکت های مردمی می‌تواند ما را در امر عملی کردن برنامه‌های مد نظر برای سال 2018 و سال‌های بعد از آن به منظور تبدیل تبریز به یک مقصد پایدار گردشگری کمک کند. 
  
در این نشست که با حضور نمایندگان ارشد آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا)، مدیرکل میراث فرهنگی استان، معاون عمرانی شهردار تبریز و نمایندگان بخش خصوصی گردشگری در تبریز برگزار شد، ظرفیت‌های موجود در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
  
 مواردی هم‌چون توسعه گردشگری با محوریت میراث فرهنگی و چگونگی برخورداری مردم محلی از عواید ثبت جهانی آثار تاریخی و طبیعی مورد در این نشست مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: