• جمعه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-5987-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

ویراستار و مترجم کتاب تبریزیم:

کتاب تبریزیم برای نسل‌های بعدی نیز کاربرد دارد


ویراستار و مترجم کتاب تبریزیم، گفت: این کتاب صرفا برای نسل ما نیست بلکه برای نسل‌های بعدی نیز کاربرد خواهد داشت چرا که معرف فرهنگ و هنر تبریز و همچنین بازار قدیمی آن است.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، تقی قیصری در آیین رونمایی از کتاب تبریزیم به نویسندگی آزیتا وحدت دوست، با اشاره به فرهنگ و هنر غنی تبریز، اظهار کرد: آثاری چون صاحب الامر، مسجدکبود و بازار تبریز یادگار معماری غنی این شهر بوده و وزنه‌ی سنگین عنصر شهری در تبریز است.

وی با اشاره به اینکه بازار تبریز از گذشته به دلیل قرار گیری در مسیر جاده‌ی ابریشم اهمیت خاصی داشت، بیان کرد: هر زمان که در مورد تجارت تبریز و حجره‌های این شهر صحبت شده، گفته‌اند که در تبریز رونق وجود دارد و این رونق در بازار تبریز می‌تواند دلایل خاصی داشته باشد اما چیزی که آشکار بوده و از گذشته‌ها مورد تاکید قرار گرفته، وجود رونق اقتصادی در بازار تبریز بوده است. 

وی گفت: با وجود این ابنیه‌های ارزشمند در تبریز، اثرات زیادی نیز در اثر زلزله از دست رفته‌اند، در این کتاب نیز محور اصلی نوشته‌ها و نقاشی‌ها، بازار تبریز است، تبریز سابقه‌ی طولانی در کتاب‌نویسی داشته و اولین چاپخانه‌ی چاپ سنگی‌ نیز ۱۸۰ سال پیش در تبریز برای اولین بار در ایران راه‌اندازی شد.

قیصری با اشاره به اینکه ۱۶۰ پیش نیز چاپخانه‌ی سربی در تبریز راه اندازی شده است، افزود: شهر تبریز همواره در حوزه کتاب و چاپخانه شهری پیشتاز بوده که وضعیت جغرافیایی نیز می‌تواند در این راستا تاثیرگذار بوده باشد.

وی با تاکید بر اینکه کتاب نویسی در تبریز، یک سنت است، گفت: شهر تبریز از گذشته در حوزه‌ی نقاشی و روایت‌نویسی جایگاه خاصی داشته و کتاب تبریزیم نیز آمیخته‌ای از نقاشی، روایت و داستان است.

وی با اشاره به تلاش‌های نویسنده‌ی کتاب تبریزیم در به ثمر رسیدن آن، خاطرنشان کرد: این کتاب صرفا برای نسل ما نیست بلکه برای نسل های بعدی نیز کاربرد خواهد داشت؛ تبریز در حوزه ی کتابخوانی همواره در صحنه‌های مختلف پیشتاز بوده که این ویژگی نشان از آگاهی و مطالعه‌ی مردم این خطه است.

ویراستار و مترجم کتاب تبریزیم با اشاره به اینکه در شهر بوشهر نیز همانند تبریز، کتاب و کتابخوانی جایگاه خاصی دارد، گفت: امید است در راستای کتابخوانی همه پیشقدم شده و در این عرصه همانند گذشته فعالیت کنیم تا آنگونه که شایسته است، فرهنگ و هنر این دیار به نمایش گذاشته شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: