• سه شنبه ۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-187-5
  • خبرنگار : 1181
  • منبع خبر : ----

/نوروز 96؛ دروازه ورود به تبریز 2018/

مسیر شماره یک اتوبوس‌های تبریزگردی در نوروز 96، بافت تاریخی تبریز

اتوبوس‌های تبریزگردی در ایام نوروز آماده‌ی میزبانی از گردشگران و مهمانان نوروزی هستند. می‌توانید از مقابل جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی شهر سوار اتوبوس‌ها شوید و با توجه به نقشه مسیرهای تعیین شده، اماکن مورد نظر خود را انتخاب و بازدید کنید.

 

راهنمایان گردشگری حاضر در اتوبوس‌های تبریزگردی نیز می‌توانند به شما در انتخاب مسیر و معرفی جاذبه‌ها کمک کنند تا سفری تکرار نشدنی از تبریز در دفتر خاطراتان سفرتان ثبت شود.

 

ساعت حرکت اتوبوس‌ها از ساعت 9 الی 13 و هم‌چنین 16 الی 19 از اول تا دوازدهم فروردین سال جاری و محل اصلی حرکت تقاطع شهید بهشتی( منصور) است و در بین راه نیز می‌توانید با اتوبوس‌ها همراه شوید. 

 

اتوبوس‌ها در چندین مسیر مختلف در سطح شهر در گردش هستند که در این گزارش، مسیر شماره یک معرفی می‌شود.

 

در این مسیر می‌توانید از موزه قاجار، مقبره‌الشعرا، خانه ثقه السلام، موزه قرآن و کتابت، بازار تبریز، موزه محرم، موزه مشروطه، ارک علیشاه، دانشکده معماری، عمارت شهرداری، موزه آذربایجان و مسجد کبود بازدید کنید.


موزه قاجار


این موزه در یکی از محله‌های قدیمی تبریز و در خیابان ششگلان قرار دارد.


خانه حسن علی خان امیر نظام گروسی مربوط به اواسط دوره قاجار و با زیربنای یک هزار و 500 متر مربع در دو طبقه ساخته شده است و نمای گچ‌بری شده، حوضخانه‌ی بزرگ، طنبی‌ها، اتاق‌های گوشواره و ستون‌های زیبا جلوه زیبایی دارد.


می‌توان از تالار سکه، بافته، آبگینه و چینی، خاتم و فلزات، اسلحه، سنگ نوشته‌ها و ... موزه قاجار بازدید کرد.


مقبره‌الشعرا


این بنا در محله سرخاب و در خیابان ثقه‌السلام واقع شده است.


مقبره‌الشعرا در نزدیکی بقعه سید حمزه قرار دارد و ده‌ها تن از عرفا، شعرا و دانشمندان را در خود جای داده‌است که می‌توان به محمد حسین شهریار، شیخ محمد خیابانی، همام تبریزی، خاقانی شیروانی، شیخ حسن بلغاری، مولانا احمد هراتی و ... اشاره کرد.


خانه ثقه السلام


این خانه در خیابان چایکنار و مابین پل قاری و مسجد صاحب الامر قرار دارد.


شهید میرزا علی آقا، مشهور به ثقه‌السلام تبریزی از روحانیان مشهور دوره قاجار است که در عاشورای سال 1330 هجری قمری توسط قشون روسیه در باغ شمال تبریز به دار آویخته شد و به شهادت رسید.


موزه قرآن و کتابت


این موزه در میدان صاحب‌الامر، کنار مهران رود واقع شده است.


در ابتدا این مسجد مخصوص شاه طهماسب اول صفوی بود و در سال 1045 هجری قمری یه وسیله سپاهیان امپراطور عثمانی تخریب و بعدها توسط وزیر آذربایجان، میرزا محمد ابراهیم بازسازی شد. از زمان شاه طهماسب فقط دو تاق مرمری نقش‌دار باقی مانده‌است.


امروزه مجموعه‌ای از نسخ خطی قرآن مجید و آثار خوشنویسان معروف ایرانی در این موزه نگهداری می‌شود.


بازار تبریز


بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان در تبریز در خیابان جمهوری اسلامی قرار دارد.


به دلیل قرار گرفتن تبریز در مسیر جاده‌ی ابریشم، این شهر از مراکز مهم تجارت محسوب می‌شد و مرکز مبادله‌ی اجناس بازرگانی کشورهای اروپایی بود.


عرض بازارها بین چهار تا پنج متر و بلندی سقف آن‌ها پنج تا شش متر است و بزرگترین گنبد بازار، گنبد امیر نام دارد. این بازار با مساحتی معادل هفت کیاومتر مربع در سال 1354 هجری شمسی در فهرست آثار ملی  و در مرداد 1389 هجری شمسی در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید.


موزه محرم


این موزه در انتهای خیابان شهید مطهری، نبش ایستگاه آتش‌نشانی، داخل کوچه شهید احمد گوگانی واقع است.


موزه مردم شناسی محرم تبریز در خانه قدیمی و سه طبقه موسوم به خانه دکتر ابوالقاسم صحتی قرار دارد و با توجه به معماری، بنا را به اواخر دوره قاجار نسبت می‌دهند و از سوی خانواده صحتی برای ایجاد موزه در اختیار میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی قرار گرفته‌است.


مجموعه‌ای از تصاویر قدیمی از مراسمات محرم در مناطق مختلف استان و هیئت‌های عزاداری، کاسه‌های آبخوری، دست‌نوشته‌های نوحه، آلات موسیقی استفاده شده در عزاداری، قره نی، فلوت، پرده منقش مخصوص پرده‌خوانی و نقالی، لباس‌های عزاداری، علم و طوق در معرض بازدید است.


هم‌چنین انواع پرچم‌، مشک آب، زنجیر، ظروف مسی و نیز ظروف نذری و شربت خوری، گهواره حضرت علی اصغر(ع) و نیز نمادی از اسب ذوالجناح نگهداری می‌شود.


موزه مشروطه


این بنای تاریخی در میدان نماز، خیابان شهید مطهری قرار دارد.


خانه مشروطه در زمینی به مساحت هزار متر مربع در دو طبقه ساخته شده و حاج مهدی کوزه کنانی معروف به ابوالمله که یکی از رهبران انقلاب مشروطه بود، با ساخت این خانه در سال 1347 هجری شمسی آن را مرکزی برای انقلاب مشروطه در نظر گرفت.


مجموعه‌ای از عکس‌های قدیمی دوران مشروطه، اسناد و مدارک، اعلامیه‌ها و مجسمه‌های بزرگان مشروطه در این موزه نگهداری می‌شود.


ارک علیشاه


این بنا در خیابان امام خمینی (ره)، روبروی خیابان فردوسی واقع شده است.


ارک علیشاه در فاصله سال‌های 716 تا 724 هجری قمری به همت تاج‌الدین علیشاه جیلان تبریزی، وزیر الجایتو و بهادرخان از ایلخانان مغول ساخته‌ شده‌است.


قسمت مسقف مسجد بود که عرض و ارتفاع آن در حدود 30 متر است و در حفاری‌ها مشخص شده که هفت متر از دیوارها زیر خاک مانده‌است. قسمت جنوبی مسجد طاق بزرگی داشته که به دلیل فرونشستن بنیان و عجله در اتمام ساخت طاق، شکسته و فرو ریخته‌است.


 در دوران قاجار از صحن محل زاویه و مدرسه علیشاه تبدیل به انبار غلات و مخزن مهمات شد و بعدها حصاری اطراف آن کشیدند و به نام ارک مشهور شد. در زمان انقلاب مشروطه هم بناهای اطراف آن مخزن مهمات دولتی بود.


دانشکده معماری


این دانشکده در تقاطع مقصودیه قرار دارد.


دانشکده معماری شامل سه خانه تاریخی بهنام، قدکی و گنجه‌ای‌زاده است. مجموعه این خانه‌ها متعلق به دوره قاجار است و در کنار هم، خانه‌های قدیمی دوره قاجار و شیوه زندگی آن زمان را برای بازدیدکنندگان به نمایش می‌گذارد.


عمارت شهرداری


این بنا در میدان ساعت تبریز واقع است.


عمارت شهرداری تبریز از سال 1314 تا 1318 هجری شمسی به دستور رضاشاه پهلوی در محل گورستان کوی نوبر در زمان ریاست شهرداری حاج ارفع الملک جلیلی و با بودجه دو هزار و پانصد تومان ساخته شده‌ و نقشه ساختمان به شکل یک عقاب در حال پرواز است.


 این بنای سنگی دارای یک برج ساعت چهار صفحه‌ای به ارتفاع سی و نیم متر است.


در سال 1386 هجری شمسی به مناسبت بزرگداشت یکصدمین سال تاسیس اولین انجمن شهر و بلدیه‌ی ایران در تبریز، نخستین موزه‌ شهر و شهرداری‌های کشور در این عمارت افتتاح شد و موزه فرش نیز در عمارت شهرداری دایر است.


موزه آذربایجان


این موزه در خیابان امام، بالاتر از میدان ساعت در نزدیکی مسجد کبود قرار دارد.


موزه آذربایجان با مساحت سه هزار متر مربع زیربنا در سال 1336 هجری شمسی پایه گذاری شده و در سال 1341 افتتاح شده است.


سه تالار باستان‌شناسی و دوره قبل از اسلام، دوران اسلامی، سکه و مهر، نمایشگاه آثار هنری معاصر و نیز مجموعه‌ای از مجسمه‌های سنگی، سنگ گورها، سنگ‌های کتیبه‌دار و قوچ‌های سنگی در فضای باز موزه در معرض بازدید است.


مسجد کبود


این مسجد در خیابان امام خمینی (ره)، بالاتر از میدان ساعت واقع شده است.


مسجد کبود تبریز به دستور جهان شاه قره قویونلو ساخته شده و با کاشی‌‌های معرق فیروزه‌ای، لاجوردی و انواع خطوط عالی ثلث، نستعلیق، نسخ و طرح‌های هندسی و اسلیمی به فیروزه‌ی اسلام معروف است.


این بنا در زلزله 1193 هجری قمری آسیب فراوان دید و در سال‌های 1318 و 1345 به همت مرحوم استاد رضا معماران مرمت و بازسازی شد.

 

گفتنی است، طرح اتوبوس‌های تبریزگردی در ایام تعطیلات نوروزی 96، از سوی سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز و با همکاری انجمن علمی دانشجویی مدیریت جهانگردی دانشگاه تبریز اجرا می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: