• شنبه ۱۴ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9512-3787-5
  • خبرنگار : 1181
  • منبع خبر : ----

مدیر فرهنگی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در گفت‌وگو با ایسنا:

رسانه‌ها به مجموعه تاریخی و علمی دانشگاه هنر نگاه ویژه‌ای داشته باشند


مدیر فرهنگی دانشگاه هنر اسلامی تبریز با اشاره به اینکه معرفی مجموعه دانشگاه هنر اسلامی مایه‌ی افتخار شهر است، یاد آورشد: حفظ میراث فرهنگی در واقع حفظ نشانه‌های معماری ایرانی و اسلامی است و با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، باید رسانه‌ها و مستندسازان به این مجموعه تاریخی نگاه ویژه‌ای داشته باشند. 
  
بهبود اصغر زاده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، با تاکید بر اینکه مجموعه دانشگاه هنر اسلامی تبریز به همت بنیانگذار و رئیس دانشگاه، دکتر محمد علی کی‌نژاد تبدیل به یکی از مراکز علمی و تاریخی شهر شده‌است، گفت: با خرید و مرمت خانه‌های تاریخی در اطراف محوطه دانشگاه هنر اسلامی تبریز سعی در توسعه این مجموعه داریم و نیز وجود کتابخانه تخصصی از دیگر بخش‌های قابل توجه است. 
  
 وی یاد آورشد: دانشگاه هنر اسلامی تبریز متشکل از دو مجموعه پردیس دانشگاه در ضلع جنوبی چهارراه حکیم نظامی و در محل سابق کارخانه‌ی چرم‌سازی خسروی و مجموعه مقصودیه در خیابان مقصودیه تبریز که دارای ساختمان‌های تاریخی بهنام، قدکی و گنجه‌ای‌زاده است و دو خانه صدقیانی و گوهریون پس از مرمت به این مجموعه اضافه می‌شود. 
  
 وی ادامه داد: قسمت‌هایی از این مجموعه تا سال 2018 به بهره‌برداری می‌رسد و دانشجویان و بازدیدکنندگان می‌توانند از آن بازدید کنند و بخش‌هایی نیز در سال‌های آتی به اتمام می‌رسد. 

اصغرزاده با اشاره به وجود موزه صنعتی در مجموعه پردیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز، گفت: مجموعه چرم سازی خسروی در اوایل دوره‌ی پهلوی بنا شده‌ و پس از انتقال تجهیزات کارخانه به خارج شه، از سال 1376 مرمت مجموعه آغاز شده‌است. در این میان در تلاشیم با مرمت و بازسازی توربین‌ها و ژنراتورهایی که در بخش تأسیسات کارخانه چرم‌سازی باقی‌مانده‌اند به‌عنوان موزه صنعتی مورداستفاده قرار گیرد. 
  
وی ادامه داد: به دلیل این که کف موزه سفالی است و تردد مکرر و نیز گرد و خاک باعث آسیب رسیدن به این مکان می‌شود‌، امکان بازدید در همه‌ی روزهای سال امکان پذیر نیست ولی در ایام خاص از قبیل دهه فجر، نوروز و ماه رمضان علاقمندان می‌توانند از این مجموعه بازدید کنند.  
  
وی هم‌چنین از برگزاری جشنواره ارسیکا در اردیبهشت سال بعد در دانشگاه هنر اسلامی تبریز خبر داد. 
  
اصغرزاده برگزاری مراسم نکوداشت مرضیه حددیچی(دباغ) در دانشگاه هنر اسلامی که از شخصیت‌های اثر گذار انقلابی بودند ابزار خرسندی کرد و افزود: حضور این بانو در میان دانشجویان و گفت‌وگو با نسل جوان فرصت ارزشمندی بود که به همت دانشگاه هنر اسلامی تبریز فراهم شد. 
  
در حاشیه این مراسم نیز کارهای هنری دانشجویان به نمایش درآمد و نیز مصاحبه‌های خانم دباغی در قالب کتابچه و سی‌دی جمع‌آوری و رونمایی شد. 

وی در بخشی از سخنان خود از تلاش دانشگاه برای برگزاری مراسم تجلیل از آقای رحیم صفوی از چهره‌های شاخص انقلاب اسلامی ایران در دانشگاه هنراسلامی تبریز خبر داد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: