• یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 922-23814-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

توسط شهردارتبريزا نجام گرفت ؛

اعطاي نشان تبریز به عاشيق "حسن اسكندري" و "عاشيق رسول قرباني"

نشان تبریز در نوبتی دیگر از رونمایی خود، این فرصت را یافت که بر سینه دو تن از عاشیق های دلخسته این خطه بنشیدند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی به نقل از روابط عمومي شهرداري تبريز،  طی دیدار سرزده ای که شهردار تبریز از یک کنسرت موسیقی عاشیقی در فرهنگسرای الغدیر داشت، نشان تبریز را به سینه عاشیق "حسن اسکندری" و عاشیق "رسول قربانی" اعطا کرد.

در اين مراسم شهردارتبريز در سخناني گفت: هویت فرهنگی هنری آذربایجان ریشه در تاریخ غنی ایران دارد و این فرهنگ غنی در پیوندی هم سو با ارزش‌های ایرانی، اسلامی و نیز با تکیه بر هنر فاخر آذربایجانی مرزهای جهان را درنوردیده است.

علیرضا نوین توجه به داشته‌های فرهنگی هنری و تلاش برای ترویج و اشاعه شاخص‌های فرهنگی در جامعه را راهکاری مناسب و موثر برای جلوگیری از به یغما رفتن ثروت‌های معنوی دانست و افزود: موسیقی عاشيقي به عنوان برگی از شناسنامه و هویت تاریخی فرهنگی آذربایجان نیازمند حمایت و صیانت است . 

وی هنر موسیقی را زبان گویای بیان دردها، رنج‌ها و شادی‌های بشر اعلام و خاطرنشان کرد: زندگی بشری بدون موسیقی امکان دوام و مهم‌تر از آن خلق و ثبت حالات و احساسات بشری را ندارد و به تعبیری دیگر زندگی و حیات بشری بدون موسیقی، همچون جسمی بی روح و بی محتواست.

شهردارتبريز  با بیان اینکه شهرداری تبریز به نمایندگی مردم تبریز این نشان ها را به مفاخر فرهنگی خود اعطا می کند افزود: بر ما مایه مباهات است که می توانیم به نمایندگی از مردم شریف و هنردوست تبریز که عمری با هنر و ادبیات مانوس بوده اند و همواره از سرشک این دو بهره ها برده اند، از مفاخر و چهره های ممتاز خود تجلیل کند.

نوين  ادامه داد: ما به نمایندگی از همین مردم دربرابر یک عمر کوشش و درخشش سرافزارنه اين هنرمندان عزيز  در سپهر فرهنگ و هنر این سرزمین سر تعظیم فرود می آوریم.

وی با اشاره یک عمر تلاش بی وقفه و و سربلندانه عاشیق "حسن اسکندری" و عاشیق "رسول قربانی" گفت: این دو چهره برجسته، سخنان و آلام مردم این سرزمین را بیان کرده اند.

نوین تاكيد كرد:  تجلیل از این دو بزرگوار  افتخاری است که برما ارزانی شده و ما بر خود می بالیم که می توانیم در این اتفاق حاضر باشیم.

لازم بذكر است، پیش از این نشان تبریز بر سینه محمد حسین مبین موسس بیمارستان جذامیان باباباغی وپدر جذاميان ايران و  حاج فیروز زیرک کار مداح اهل بیت عصمت و طهارت نشسته بود.

کد خبرنگار:1141/1132


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: