• دوشنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۱ - ۰۷:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 911-6314-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

تحقیقات سازمان زمین شناسی ضمانت اجرایی ندارد؛

برج سازی در شهرکهای رشدیه،الهیه و باغمیشه؛
برج سازی بر روی خط مرگ

براساس مبادله ی اولین موافقت نامه ی زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمالغرب کشور با استانداری، تهیه و تدوین نقشه ی مخاطرات استانی در سال 91 اجرایی خواهد شد.

معاون سازمان زمین شناسی شمالغرب کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجانشرقی، گفت: با توجه به پدیده های لغزش های زمین و زمین لرزه، تدوین نقشه ی مخاطرات استان، ابزار کاری برای طرح های عمرانی از جمله سد سازی، شهرک سازی و برج سازی را فراهم می کند.

مهندس فریدی کارشناس ارشد زمین شناسی یادآور شد: بر اساس نقشه مخاطرات استان محدوه های لغزش زمین مشخص خواهد شد چرا که اکثر ساخت و سازهای غیر اصولی بدلیل عدم ارائه نقشه های مخاطراتی است.

وی با بیان اینکه تهیه ی این نقشه ها ابزار کار دستگاههای ژئو فیزیکی خواهد بود تا حرکات ریز در گسل تبریز ثبت و مناطق فعال گزارش داده شود گفت: با استفاده از نقشه های مخاطراتی و تعیین حریم گسل ها، پروژه های عمرانی بعدها دچار مشکل نخواهند شد.

این کارشناس ارشد زمین شناسی و گسل با انتقاد از عدم هماهنگی مراکز تحقیقاتی و اجرایی گفت: تجربه ی ساخت و ساز در شهرک باغمیشه و شهرک صیاد شیرازی در امتداد گسل تبریز، نتیجه ی این عدم هماهنگی است.

وی با یادآوری آیین نامه 2800 در خصوص طراحی ساختمانها در برابر زلزله که ساخت و ساز در حریم 500 متری گسل ها را ممنوع اعلام داشته است گفت: متاسفانه با توجه به اصول و قوانین نیز، عملا تحقیقات سازمان زمین شناسی ضمانت اجرایی ندارد.

مهندس فریدی گفت: با ادامه ی روند رو به رشد ساخت و سازها بر روی گسل تبریز، کوچکترین زمین لرزه نه تنها شهر تبریز بلکه آبادی های شهر تبریز را نیز تهدید می کند و در این میان، شمال شهر تبریز علاوه بر تکانهای شدید، شاهد گسیختگی زمین نیز خواهد بود.

کارشناس ارشد زمین شناسی و گسل یادآور شد: سازه های مقاوم در برابر زلزله های 8 ریشتری نیز در مکانهایی که بر روی گسل تبریز ساخته شده اند در زمین لرزه ها، استقامت لازم را نخواهند داشت.

وی ادامه داد: بر این اساس شهرکهای رشدیه، الهیه و باغمیشه مکانهای مناسبی برای برج سازی نیست چرا که باید از تراکم جمعیت در این مناطق کاسته شود.

کد خبرنگار: 1122


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: