• یکشنبه ۶ فروردین ماه، ۱۳۹۱ - ۱۳:۰۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 911-387-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

«مجارشين» روستايي تاريخي در دل طبيعت سرسبز و كوهستاني

«مجارشين»روستايي تاريخي در دل طبيعت سرسبز، بكر و كوهستاني آذربايجان شرقي است و در تعطيلات نوروز آماده بازديد گردشگران است.

«مجارشين »گنجينه اي از آثار تاريخي، مناظر طبيعي و جاذبه هاي گردشگري متعدد و متنوع به شمار مي رود.

یکی از این آثار، «بوشلار» يا خانه هایي در دل کوه است كه این خانه هاي صخره ای در دل کوه کنده شده ودارای طاقچه هایی هستند که نشان از زندگی انسانها در این محل در گذشته های دور دارد.

یکی دیگر از مناطق تاریخی روستای مجارشین مسجد صخره ای آن است، اين مسجد با قدمت سده‌های میانی و متاخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام، در تاریخ اسفند سال 1385  با شماره ۱۷۵۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گورستان تاریخی «مجارشین» یکی از آثار به جا مانده از دوران های تاریخی پس از اسلام است، یکی دیگر ازمناطق تاریخی روستا است که در آن سنگ قبرها دارای نوشته هایی به زبان عربی هستند.

مجارشين که در اصل «ميرزانشين» و به معناي اقامتگاه اميرزادگان و بزرگان بوده است، روستايي ييلاقي با آب و هواي كوهستاني معتدل است.

 این روستا به علت وجود انبوهی از درختان و چشمه های فراوان که بعضی از آنها جزء چشمه های آب معدنی هستند و همچنين عبور رودخانه گنبر چایی از کنار آن، از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است. 

روستاي مجارشين يكي از توابع شهرستان اسكو است كه مانند ساير آثار تاريخي اين شهرستان در ايام نوروز آماده بازديد گردشگران خواهد بود.

گفتني است، شهرستان اسكو علاوه بر روستاي «مجارشين» داراي آثار شاخص تاريخي و گردشگري شاخص و مشهوري مانند روستاي تاريخي و صخره اي كندوان، بقاياي روستاي تاريخي حيله ور، جزيره اسلامي، مقبره اسامه بن فرقد بر فراز كوه سلطان و مسجد جامع سبزه ميدان اسكو است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: