• یکشنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-2287-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

تبریز میزبان کنفرانس بین المللی سیاو / ایکوموس 2018

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از برگزاری کنفرانس بین‎المللی معماری بومی سیاو / ایکوموس 2018 به میزبانی تبریز خبر داد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با اعلام این خبر، اظهار کرد: با توجه به انتخاب کمیته بین‌المللی معماری بومی (سیاو / ایکوموس) و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کنفرانس ۲۰۱۸ با موضوع "میراث فرهنگی و توسعه پایدار" از ۹  تا ۱۱ مهر ۱۳۹۷، در تبریز برگزار می‎شود. 

وی با اشاره به عنوان بین‎المللی کهن شهر تبریز در سال ۲۰۱۸  "پایتخت گردشگری جهان اسلام" غنی بودن میراث فرهنگی و تاریخی اصیل تبریز را  دلیل اصلی انتخاب از سوی کمیته بین‌المللی معماری بومی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش، دانست و گفت: تبریز شهری است که از غنای میراث فرهنگی و تاریخی اصیلی برخوردار است و به سبب اهمیت میراث کهن این شهر، شاهد برگزاری کنفرانسی بین‎المللی برای نخستین بار در کشور و شهر تبریز خواهیم بود. 

وی ادامه داد: هدف ایکوموس تشویق جوامع محلی و مردم سراسر جهان برای توجه به جایگاه میراث ‌فرهنگی در هویت و اجتماعی شدن افراد، آگاهی‌افزایی از میزان گستردگی و آسیب‌پذیری میراث‌ فرهنگی و همچنین تلاش در جهت حفاظت و ارتقای میراث‌فرهنگی است. 

آبدار در ادامه به محورهای اصلی و فرعی این کنفرانس اشاره کرد و گفت: محور اصلی کنفرانس تحت عنوان ”میراث فرهنگی و توسعه پایدار“ بوده و محورهای فرعی آن شامل حفاظت از میراث فرهنگی به عنوان محرک و هدایت کننده توسعه پایدار، میراث بومی تبریز، ایران و خاورمیانه، میراث بومی و پایداری موردهای مطالعاتی عنوان شده است که در خصوص این موارد از 12 کشور به علاوه ایران، معماران و اساتید برجسته به ارائه مقالات خود خواهند پرداخت. 

وی در پایان با اشاره به برگزاری کمپ مستند نگاری معماری «ورنادوک» پیش از کنفرانس بین المللی سیاو/ ایکوموس در بازار تاریخی تبریز، متذکر شد: پیش از برگزاری کنفرانس بین‌المللی سیاو، اردوی ورنادوک، با موضوع مستندنگاری بازار تبریز با حضور اساتید و فعالان برجسته بین‎المللی معماری در "سرای میانی حاج حسین" برگزار شد، در این کمپ معمارانی از کشورهای صربستان، پرتغال، چین، تایلند، سوریه و ایران حضور داشتند که آثار آن‎ها در روزهای برگزاری کنفرانس به نمایش درمی‎آید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: