• شنبه ۲۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-19514-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

بازدید استاندار آذربایجان شرقی از تنها موزه کارتون آسیا

استاندار آذربایجان شرقی از تنها موزه کارتون آسیا بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، داشتن آرشیو کامل نشریات تخصصی کاریکاتور به همراه تنها کتابخانه‌ی تخصصی کاریکاتور کشورمان و نگهداری 20 هزار اثر اصل از 110 کشور جهان از جمله امتیازات برجسته‌ی این مکان تخصصی است.

این موزه، بعد از موزه‌ی «گابرو» بلغارستان، دومین موزه‌ی وسیع کاریکاتور جهان است، موزه‌ای که یکی از پنج موزه‌ی رسمی و مستقل دنیا بوده و تنها موزه کاریکاتور کشور و آسیا نیز محسوب می‌شود. موزه‌های دیگری مثل موزه‌ی «اومیای» ژاپن یا موزه «اسکی شهر» ترکیه، موزه‌هایی وابسته به دانشگاه یا موزه‌های شخصی هستند.

"رحیم بقال اصغری"، موسس موزه‌ی کارتون تبریز معتقد است، اولین اغراق‌های کارتونی مربوط به هشت هزار سال قبل و شهر «یئری» مشکین شهر هستند که منهیرهای سنگی با اغراق در چشم‌های و به شکل کارتونی ترسیم شده‌اند، حتی تاریخ رسمی کاریکاتور در نشریات نیز به منطقه آذربایجان وشهر تبریز برمی‌گردد، در شب نامه‌هایی که از «صفرزاده» به سال 1986 در تبریز چاپ شده‌اند، به طوری که تبریز در نشریاتی مانند «حشرات الارض» و «آذربایجان» حتی «ملانصرالدین» تا 1920 یکه تاز کاریکاتور شرق بوده است.

استاندار همچنین از کتابخانه‌ی خانه هنر تبریز که دارای کتب مرجع است، موزه «استاد بهتونی» و فضای فیزیکی خانه هنر نیز بازدید کرد.

 خانه هنر تبریز در یک بنای تاریخی مربوط به دوره‌ی پهلوی اول قرار دارد که کاربری‌های مختلفی چون باشگاه افسران، رستوران، کمیته انقلاب و کتابخانه ملی داشته و اکنون موزه کاریکاتور به عنوان دفتر فکو ایران (دفترمرکزی فدراسیون کاریکاتور ایران) و انجمن کارتونیست‌های تبریز جایگاه برگزاری نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها ومسابقات و work shop تخصصی هنرمندان این رشته و در بین هنرمندان جهان مرکزی شناخته شده است.

در ضلع شرقی این بنای تاریخی نیز کتابخانه‌هایی برای محققین و اهل مطالعه و موزه استاد بهتونی قرار گرفته است، این بنا توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بارها بازسازی و سالن اجتماعات آن نیز تجهیز شده است، به طوری که همایش‌های تخصصی و جلسات هنری و فرهنگی از جمله مهارت‌های زندگی در این مکان برگزار می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: