• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-18214-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

استاندار آذربایجان شرقی:

آمار سرانه مطالعه در کشور، علمی نیست

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به آمارهای مختلفی که از سرانه مطالعه کشور و مقایسه آن با کشورهای دیگر ارائه می‌شود، گفت: به نظر می‌رسد برخی از آمارهایی که از سرانه مطالعه در کشورمان مطرح می‌شود علمی و کارشناسی نیست و جامعه آماری مناسبی ندارد و نباید این آمار را به کل جامعه تعمیم داد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مجید خدابخش در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان، اظهار کرد: آمار نشان‌دهنده تصویری از جامعه است که این تصویر باید صحیح منعکس شود، زیرا ارائه آمارهای دیمی و کارشناسی‌نشده موجب سرخوردگی افراد می‌شود. 

وی افزود: باید مشخص شود که این آمارها با کدام جامعه آماری و با چه روشی به دست آمده و هدف از انتشار آنها چیست؛ به عنوان مثال در آذربایجان شرقی با جمعیت چهار میلیونی، حداقل یک جامعه آماری 40 تا 50 هزار نفری نیاز است در حالی که آمار سرانه مطالعه این استان از یک جامعه آماری 500 نفره تهیه شده است. 

خدابخش با بیان این‌که آمار پایه برنامه‌ریزی است، افزود: البته آمار باید بر اساس روش‌های علمی تهیه شود و همچنین برای این‌که به یک دید واقعی از وضعیت جامعه برسیم آمار کشوری و استانی باید با استانداردهای جهانی مقایسه شود. 

وی با بیان این‌که هدف از مطالعه و کتاب‌خوانی، آموزش و فرهنگ‌سازی و افزایش دانایی در جامعه است، افزود: این هدف ممکن است با مطالعه سخت‌افزاری به دست بیاید و ممکن است با روش‌های جدید مثل فضای مجازی یا تماشای فیلم؛ بنابراین چنین مسائلی هم باید در بررسی وضعیت کتاب‌خوانی مورد توجه قرار گیرد. 

وی تصریح کرد: در بحث نرم‌افزاری، فرهنگ‌سازی و معرفی کتاب‌های مفید، باید از ظرفیت فضای مجازی با وجود آسیب‌های بسیاری که دارد غافل نشویم. 

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر لزوم استفاده از فضاهای با کاربری فرهنگی برای ساخت کتابخانه در محلات تأکید کرد و گفت: البته در کنار روش‌های معمول، باید از رویکردهای جدید نیز استفاده کنیم؛ به عنوان مثال امروزه در مجتمع‌های مسکونی فضاهایی برای امور فرهنگی اختصاص می‌یابد. 

وی برگزاری نشست‌های کتاب‌خوانی در کتابخانه‌های استان را اقدامی موثر و مفید ارزیابی و بر حضور مدیران اجرایی استان در این نشست‌ها تأکید کرد.

وی با اشاره به برگزاری کلاس‌های آموزشی مهارت‌های زندگی در کتابخانه‌های عمومی استان، پیشنهاد کرد که برای سنجش تأثیرگذاری این کلاس‌ها، 50 خانواده در معرض طلاق از سوی دادگستری به این کلاس‌ها معرفی شده و در دوره‌های آموزشی مانند تاب‌آوری و توان‌افزایی شرکت کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی هم در این نشست گزارشی از عملکرد این نهاد ارائه کرد.

در این نشست همچنین گزارش عملکرد انجمن خیران کتابخانه‌ساز استان ارائه شد. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: