• چهارشنبه ۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-587-5
  • خبرنگار : 1132
  • منبع خبر : ----

با سامانه جامع گردشگری تبریز آشنا شوید

اینترنت اولین و پراستفاده ترین ابزار برای بررسی مقاصد گردشگری و برنامه ریزی در خصوص سفر و گردش می باشد .   وب سایت های گردشگری به یکی از قدرتمندترین ابزار مسافرت مدرن تبدیل شده و سبک بسیاری از مسافرت‌های مردم سراسر جهان را تغییر داده اند. محتوای این وب سایت ها به شدت بر روی اعتماد مخاطبان تاثیر می گذارد که این نیز در نهایت در تصمیم گیری نهایی گردشگر خود را نشان می دهد .  

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، این مسئله در بیشتر نقاط جهان و هم چنین کشور ایران وجود دارد. متاسفانه بسیاری از استان های کشور با توجه به ظرفیت های ویژه و تعدد آثار ملی، اماکن باستانی و تاریخی هنوز نتوانسته اند معرفی صحیحی برای گردشگران داخلی داشته باشند چه برسد به گردشگران خارجی! از این رو اهمیت تدوین پورتالی جامع با محتوای درست و کافی اهمیت بالایی دارد . 

انتخاب تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 فرصتی مناسب برای آغاز جذب گردشگر در سال 2018 و هم چنین سال های آینده است و به دلیل فراملی بودن، این رویداد تنها با آماده سازی فضای شهری، صرف هزینه های کلان عمرانی، برگزاری جشنواره ها و... انجام نمی پذیرد، بلکه  نیاز به استفاده از ابزارهای فضای مجازی برای معرفی ظرفیت ها و برنامه های شهر در عرصه گردشگری است، که وب سایت به دلیل خلق محیطی تعاملی قدرتمندترین ابزار فضای مجازی می باشد . 

در جستجو کلمه Tabriz2018 در جستجوگر گوگل نمی توان به وب سایت های زیاد و یا محتوای مفیدی دست یافت اما به تازگی وب سایتی با آدرس www.2018tabriz.org  و با عنوان تبریز 2018  به صورت پنج زبانه به زبان های ترکی آذربایجانی، ترکی استانبولی، انگلیسی، فارسی و عربی راه اندازی شده است  که می تواند به عنوان سایتی جامع در راستای معرفی تبریز به گردشگران داخلی و خارجی عمل کند . 

با ورود  به این وب سایت، اولین چیزی که به چشم می خورد تصویری زیبا از مسجد کبود، فیروزه جهان اسلام است و با نگاه به بالای صفحه 7 سربرگ مختلف را می بینید که نشان از جامعیت وب دارد، در خصوص موضوعات متنوع از جمله آشنایی گردشگران با تبریز، گونه های گردشگری مانند گردشگری سلامت، مذهبی، تفریحی، فرهنگی و طبیعت گردی، رویداد هایی که در تبریز برگزار خواهد شد، روش های  حمل و نقل  در این شهر، مراکز و خدمات شامل اقامت، پذیرایی، خرید، معرفی راهنمایان گردشگری و آژانس های مسافرتی و در انتها سربرگ نقشه مسیرها به عنوان معرف 5 مسیر گردشگری می باشد . 

به بخش های پایینی وب سایت که می روید به نقشه ای از مسیرهای گردشگری، لیست تمامی هتل های تبریز، آژانس های مسافرتی واقع در تبریز، رستوران های شناخته شده شهر، رویدادهایی که به زمان برگزاری آنها زمان کمی باقیمانده است، جاذبه های فرهنگی، تاریخی و هنری ، مراکز خرید و ویژگی های خاص تبریز، اشاره شده و به نظر می رسد محتوای خوبی برای مخاطب در نظر گرفته شده است . 

این گزارش حاکی است، شاید اول سوالی که برای مخاطب جستجوگر تبریز ایجاد شود، این باشد که مشخصات این شهر چیست و برای جویا شدن پاسخ سوال خود مطمئنا به اولین سربرگ این وب سایت با عنوان چرا تبریز؟ مراجعه می کند. در این قسمت شهر تبریز به عنوان مرکز آذربایجان شرقی در شمال غرب کشور معرفی شده است و اشاره به نام قدیمی آن "توريز" و معنای این کلمه شده است. همچنین اطلاعات مختصری از تاریخ شکل گیری این شهر و ویژگی های عمده آن در گذشته داده شده است. در ادامه، یادی از قرار گرفتن تبریز در مسیر جاده ابریشم آورده شده است و در کنار آن از توانمندی های بیشمار حوزه گردشگری این شهر از جمله ثبت ١٨ ۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس در فهرست آثار ملی و دو اثر در فهرست جهانی یونسکو، انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف و پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ٢ ۰ ١٨ ذکر شده است. این وب سایت با توصیف دلنشینی از تبریز تا حدی می تواند نظر مخاطب به جستجوی بیشتر در مورد تبریز تشویق کند و نکته ای که شاید اشاره می شد بهتر بود، بحث مردم شناسی از نظرجمعیت، نژاد و زبان مردم استان بود، که البته  به این مورد در بخش های دیگر وب سایت اشاره شده است . 

مطمئنا گردشگر طالب سفر به تبریز دومین مطلبی که جستجو می کند جاذبه های گردشگری، طبیعت، مذهب، تفریح و سلامت در شهر خواهد بود که در سربرگ دوم وب سایت به خوبی به آنها اشاره شده است. در بررسی ریزتر این بخش، مخاطب شاهد تقسیم بندی صورت گرفته برای جاذبه های گردشگری و در ابتدا جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و هنری معرفی شده می شود که از جمله آنها موزه ها، خانه ها و بناهای تاریخی، پارک‌ها و کتابخانه ها، حمام های تاریخی، مردم شناسی ، صنایع دستی و... هستند . 
  
این گزارش می افزاید، در معرفی گونه های گردشگری از نوع مذهبی در این سایت به امامزاده ها و مساجد، کلیساها، بقعه ها و آیین های مذهبی تبریز، در بخش طبیعت گردی به کوه نوردی، روستاهای هدف و غارنوردی، در بخش سلامت به یکی از بیمارستان های تبریز و در بخش تفریحی به استخرهای تبریز اشاره شده است و با کلیک روی هر یک از نام های جاذبه ها اطلاعات جامعی در مورد آن محل ارائه می شود . 

از دیگر مواردی که ممکن است توجه یک گردشگر خارجی یا داخلی را به یک شهر جلب کند، رویدادهای برگزار شده در آن شهر یا استان است، به دلیل اهمیت به این موضوع می تواند جایگاه ویژه ای را به آن وب سایت بدهد که می توان این امر را یکی از ویژگی های بسیار مثبت تبریز 2018 دانست که به اکثریت رویدادها، جشنواره ها، نشست ها، نمایشگاه ها وهمایش ها در یک بخش مجزا پرداخته است . 

  
علاوه بر رویدادهای رسمی تبریز 2018، این وب سایت تمامی برنامه های فرهنگی، هنری، ورزشی، مذهبی و... در سطح شهر تبریز را پوشش می دهد و به طور خلاصه می توان گفت این وب سایت به عنوان تنها منبع و وب سایت در شهر تبریز است که کلیه برنامه ها در آن به روز رسانی می شود و حتی شهروندان تبریزی نیز در کنار گردشگران می توانند از این خصوصیت وب سایت برای گذران اوقات فراغت خود استفاده نمایند. به عنوان مثال لیست کلیه نمایشگاه ها، جشنواره ها، همایش ها، نمایش ها، کنسرت ها، هیئات مذهبی و.... که در تبریز برگزار می شود، در این وب سایت و در بخش رویدادها گنجانده می شود . 

در سربرگ حمل و نقل این وب سایت، به روشهای حمل و نقل ریلی، زمینی وهوایی شهر تبریز همراه با تاریخچه آنها اشاره شده است و تنها چیزی که شاید جای خالی آن در این بخش دیده شود عدم اشاره به حمل نقل درون شهری تبریز از جمله حمل نقل عمومی اتوبوس درون شعری و مترو می باشد . 

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این وب سایت معرفی پنج مسیر گردشگری برای گرشگران علاقه مند به سفر و گردش در تبریز می باشد. مسیر های معرفی شده در این بخش، مسیر 1  و پر جاذبه " تبریز- مرند- جلفا-ماکو- بازرگان" ، مسیر ٢ " تبریز- بستان آباد- سراب- اردبیل"،مسیر ٣ " تبریز- بستان آباد- میانه- زنجان"، مسیر ۴ " تبریز- اهر- کلیبر"،مسیر ۵ " تبریز- اسکو- آذرشهر- مراغه-بناب- ملکان- ارومیه" است که تمام جاذبه های گردشگری، محل های اقامت ، فرهنگ این منطقه و... به ریز نوشته شده است . 


بعد از دیدن مسیرهای گردشگری سوالی که برای گردشگر به وجود می آید، بحث نحوه سفر، وجود راهنما مسلط به زبان اصلی و... است که وب سایت تبریز 2018 پاسخگوی این نیاز مخاطب بوده و لیستی از نام ها و شماره های تماس راهنماهای گردشگری درج شده است که دغدغه بسیاری از توریست ها برای سفر به شهری که آشنایی با آن ندارند  را کاهش می دهد. در کنار این موضوع که در بخش مراکز و خدمات آمده است، بخش های دیگری از جمله  به برخی از محل های اقامت، مراکز خرید و آژانس های مسافرتی هم اشاره شده است اما به همکاری این ارگان ها برای تکمیل اطلاعات دارد. البته جامع ترین قسمت از این بخش مربوط به شاخه خرید و زیر مجموعه اصناف می شود که به ریز به آدرس ها و فروشگاه ها اشاره شده است . 

این گزارش می افزاید، طراحی وب‌سایت گردشگری رسالت دشواری را بر دوش دارد زیرا  محتوای داخل آن است که توجه گردشگر را به خود جلب می کند و باعث ‌می‌شود مخاطب حضور خود را در آن محل لمس کند. وب‌سایت www.tabriz 2018 .org از اولین نمونه‌هایی است که به معرفی شهر تبریز پرداخته و محتوای مورد نظر خود را با دقت فراوان تهیه و در اختیار مخاطب قرار داده است البته هنوز به تکمیل برخی از بخش های خود دارد و امید است فعالیت آن فقط تا پایان تبریز 2018 نباشد بلکه این موضوع را نقطه شروعی برای جذب گردشگر در نظر گیرد . 
  
به هر حال، در کنار تمامی راه هایی که می تواند در صنعت گردشگردی  موثر باشد بحث اطلاع رسانی بسیار مهم و حیاتی است و مسئولان باید اعتبار و وقت بیشتری برای این حوزه خصوصا در دنیای مجازی که هم اکنون اصلی ترین مرجع در دسترس است، اختصاص دهند تا آنچه شایسته این استان و تاریخ و هویت آن است پیش بیاید . 

این وب سایت به همت شرکت ریزکاران از شرکت های توانمند در حوزه فناوری اطلاعات شهر تبریز و با حمایت و زحمات مدیران و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی و کشور طراحی و ایجاد شده است.              

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: